Údajné zvýšení počtu íránských vojenských zbraní předávaných Moskvě k použití na Ukrajině přivedlo Islámskou republiku pod větší kontrolu ze strany EU a USA, které se při shromažďování důkazů začínají chystat uvalit na Teherán nové sankce. (Foto: Twitter)

Agentura Reuters v úterý s odvoláním na několik nejmenovaných vysokých íránských představitelů uvádí, že byla uzavřena dohoda o raketách země-země a dalších bezpilotních letounech. Agentura v exkluzivní zprávě uvedla:

„Dohoda byla dohodnuta 6. října, kdy první íránský viceprezident Mohammad Mokhber, dva vysocí představitelé mocných íránských Revolučních gard a úředník z Nejvyšší rady národní bezpečnosti navštívili Moskvu, aby jednali s Ruskem o dodávce zbraní.“

Jeden z íránských představitelů agentuře Reuters řekl: „Rusové požadovali více bezpilotních letounů a ty íránské balistické rakety se zvýšenou přesností, zejména rakety rodiny Fateh a Zolfaghar.“

Západ se již dlouho obává, že se Rusko obrátí na nepohodlné „darebácké“ státy, aby mu doplnily rychle se vyčerpávající munici, kterou by mohlo použít při útoku na Ukrajinu. Zejména v uplynulém týdnu Rusko poprvé ve velké míře spoléhalo na opakované údery dronů na ukrajinské hlavní město Kyjev a další velká města.

Když 10. října začalo toto poslední kolo rozsáhlého ruského leteckého bombardování, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsoudil zejména údajné spoléhání se Kremlu na zahraniční „sebevražedné drony“. „Máme co do činění s teroristy,“ řekl Zelenskyj v těchto slovech. „Desítky raket, íránské Šahedy.“

Se zprávami o novém chystaném transferu zbraní mezi Teheránem a Moskvou prý EU přikročila k přípravě nových sankcí. V pozadí je také zastavená jaderná dohoda JCPOA, která se již rozpadá, ale nové kolo sankcí by se mohlo ukázat jako poslední smrtící úder. Podle tiskového brífinku šéfa zahraničních věcí EU:

„Používání bezpilotních letounů sledujeme velmi pozorně. Shromažďujeme důkazy a budeme připraveni reagovat nástroji, které máme k dispozici,“ řekl novinářům po zasedání ministrů šéf diplomacie EU Josep Borrell. „Tyto [sankční] procesy musí být založeny na důkazech. Důkazy existují; poskytly je příslušné zpravodajské služby,“ uvedl Borrell.

„Jakmile budou k dispozici všechny důkazy, a těch je již nyní hodně, nemyslím si, že by s budoucími kroky členských států byl nějaký problém,“ dodal.

V pondělí se ozvalo americké ministerstvo zahraničí, jehož mluvčí Vedant Patel uvedl: „Naši francouzští a britští spojenci dnes dříve veřejně nabídli hodnocení, že íránské dodávky těchto bezpilotních letounů (pro) Rusko jsou porušením rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2231.“

Patel na tiskovém brífinku dodal: „S tím souhlasíme.“

To skutečně naznačuje, že nové sankce jsou již za rohem. Teherán ze své strany výslovně popřel, že by dodával Rusku bezpilotní letouny nebo jiné moderní zbraně pro použití na Ukrajině, zatímco Kreml o těchto obviněních mlčí.

Od srpna začaly deníky Washington Post, Associated Press a další informovat o tom, že první íránská zásilka bezpilotních letounů Shahed je na cestě do ruské armády. Četná široce rozšířená videa ze sociálních médií z Ukrajiny silně naznačují, že určitý neznámý počet dronů Shahed byl skutečně nasazen.

* * *

Níže: záběry státních médií, které ukazují významný íránský arzenál balistických raket a raket země-země…

Zdroj: reuters.com