Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že v Ruské federaci je nyní vyvíjena nová řada dieselových a jaderných ledoborců, které nemají obdoby. (Foto: Wikimedia)

„Již nyní se pracuje na několika sériích dieselových a jaderných ledoborců, které nemají ve světě obdoby,“ řekl Putin během slavnostního vztyčování vlajky na novém ledoborci Viktor Černomyrdin.

Ledoborec Viktor Černomyrdin projektu 22600 (LK-25), jeden z nejsilnějších dieselelektrických ledoborců na světě, byl spuštěn na vodu v Petrohradě.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil i ministr dopravy Ruské federace Jevgenij Ditrich, generální ředitel Federálního státního podniku Rosmorport Andrej Lavriščev a guvernér Petrohradu Alexandr Běglov.

Viktor Černomyrdin je jedním z nejsilnějších dieselelektrických ledoborců na světě. Plavidlo s výtlakem 22,3 tisíc tun je schopné dosáhnout rychlosti kolem 17 uzlů v čisté vodě a projít ledem do tloušťky tří metrů v souvislém poli se sněhovou pokrývkou 20 centimetrů rychlostí dvou uzlů vpřed a vzad. Posádka – 38 lidí.

Autonomie – 61 dní. Ledoborec je určen k lámání ledu a odtahování lodí. Je schopen přepravovat a zásobovat vědecké expedice v Arktidě a Antarktidě a může působit jako hasičská loď.