Společnost Princess Cruises potvrdila, že jedna z jejích výletních lodí, Ruby Princess, před zakotvením v San Francisku ohlásila výskyt nákazy covid-19. (Foto: Flickr / ilustrační)

Provozovatel výletní plavby vyžaduje, aby cestující a členové posádky byli plně očkováni proti viru covid-19. Podle webových stránek společnosti Princess Cruises musí cestující při vstupu na palubu předložit negativní test covid-19 a doklad o očkování.

Ti, kteří měli pozitivní test, byli „izolováni a umístěni do karantény, zatímco byli sledováni a ošetřováni naším palubním lékařským týmem,“ uvedla společnost Princess Cruises v pondělním prohlášení pro tiskové agentury. Neuvedla, kolik lidí bylo pozitivně testováno ani kdy během plavby.

„Všichni byli bez příznaků nebo jen s mírnými příznaky,“ uvedla firma. „Někteří z cestujících, kteří se nakazili virem covid-19, karanténu nedokončili a byli buď posláni domů, nebo jim bylo poskytnuto ubytování na břehu v předem koordinovaných hotelech za účelem izolace a karantény“, dodalo prohlášení.

„Stejně jako všechny trasy společnosti Princess je i tato plavba provozována jako očkovací plavba podle definice amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí,“ uvedla společnost pro San Francisco Chronicle. „Míra proočkovanosti hostů a posádky byla 100 procent.“

Společnost uvedla, že Ruby Princess zakotvila v San Franciscu v neděli poté, co loď absolvovala patnáctidenní plavbu do Panamského průplavu. Později téhož dne loď odjela na 15denní plavbu na Havaj, uvedl Negin Kamali, mluvčí společnosti Princess Cruises, v prohlášení pro USA Today.

Podle webových stránek Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které monitorují výletní lodě, je loď Ruby Princess označena jako „pod dohledem“ federální zdravotní agentury.

Tento vývoj přichází zhruba dva týdny poté, co CDC snížilo varování před COVID-19 pro cestování na výletních lodích na „stupeň 2“, tedy „mírné“ riziko. Předtím agentura vydala pro cestování výletními loděmi varování „úrovně 4“, což je nejvyšší stupeň, protože varianta omicron se před několika měsíci rozšířila po Spojených státech.

Během pandemie covid-19 byl průmysl výletních plaveb postižen výlukami a federálními omezeními plaveb – uprostřed prvních spekulací, že výletní lodě jsou „superrozšiřovateli“ viru. Údaje z odvětví naznačují, že výletní společnosti v letech 2020 a 2021 dohromady přišly o 63 miliard dolarů.

Zdroj: zh.com