V Ankaře v pondělí 16. září proběhla třístranná jednání o urovnání konfliktu v Sýrii. Zúčastnili se jich prezidenti Ruska, Turecka a Íránu – Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdogan a Hasan Rúhání. (Foto: Sputnik)

O mírovém urovnání konfliktu

Ruský prezident vyjádřil jistotu v tom, že dohody, kterých bylo na summitu dosaženo, „poslouží definitivnímu urovnání krize v Sýrii, obnovení míru a bezpečnosti v této zemi a také upevnění její svrchovanosti, jednoty a územní celistvosti“.

Jak zdůraznil Tayyip Erdogan, na summitu se objevila nová naděje na urovnání krize, na zajištění „územní celistvosti, klidu a stability“.

Íránský předák ze své strany podotkl, že krize v Sýrii má jen politické řešení. „Syrská vláda a lid při vší své rozmanitosti jsou s to ujít tuto důležitou a samozřejmě těžkou cestu,“ podotkl Rúhání.

O astanském procesu

Všichni účastníci summitu souhlasili s tím, že „astanský formát“ je efektivní platformou pro vypracování rozhodnutí o urovnání situace v Sýrii.

„Jsme jedinou platformou na plnění těchto úkolů. Na zajištění míru a stability v Sýrii musíme pracovat ještě více,“ prohlásil Recep Tayyip Erdogan.

Putin ze své strany podotkl, že společná úsilí Ruska, Turecka a Íránu „umožnila stabilizovat situaci v Sýrii a snížit úroveň násilí“.

O územní celistvosti

Íránský prezident zdůraznil, že všichni účastníci třístranné schůzky vycházejí ze všeobecných zásad v urovnání syrského problému: „zachování územní celistvosti Sýrie, respektování národní svrchovanosti a nezávislosti a nezasahování do vnitřních záležitostí této země“.

Podotkl, že Írán, Rusko a Turecko musí spojit úsilí „v mírovém urovnání syrské krize, boji proti terorismu, napomáhání zřízení ústavního výboru, návratu uprchlíků, výměně zajatců a unesených osob, ve zlepšování humanitární situace“.

O Idlibu

Jak zdůraznil Tayyip Erdogan, situace v Idlibu je jedním z hlavních témat summitu. Zdůraznil, že tam zahynulo asi tisíc civilistů, statisíce lidí opustily své domy.

Rúhání podotkl, že Idlib je dosud v rukou teroristů, a konstatoval zvýšení jejich počtu.

Putin ze své strany zdůraznil, že země budou pokračovat ve společném boji proti teroristům.

„Největší znepokojení vyvolává samozřejmě situace v zóně Idlibu, kterou fakticky kontrolují radikální skupiny afilované s Al Káidou*… Nemůžeme se s tím samozřejmě smířit, a proto jsme se s panem Erdoganem a panem Rúháním domluvili, že budeme pokračovat ve spolupráci v zájmu definitivního uvolnění napětí v Idlibu,“ prohlásil ruský lídr.

O amerických vojscích

Putin zdůraznil, že vojska USA se nacházejí v Sýrii nezákonně, „to je všem dobře známo“.

„Budeme vycházet z toho, že rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa o stažení amerických vojáků ze Sýrie bude definitivně realizováno,“ dodal ruský předák.

Jak podotkl Rúhání, „nezákonná přítomnost amerických vojsk na syrském území ohrožuje územní celistvost a národní svrchovanost Sýrie jakožto nezávislého členského státu OSN“.

O syrském ústavním výboru

Putin oznámil, že složení syrského ústavního výboru bylo definitivně určeno a že teď je třeba, aby zahájil svou činnost.

„Rusko, Turecko a Írán jsou ochotny tomu všemožně napomáhat za zachování vedoucí úlohy astanského formátu v syrském urovnání,“ prohlásil ruský lídr.

Putin přitom nevyloučil, že extremisté mohou zmařit jednání ústavního výboru.

„Nemají zájem na definitivním urovnání, vydělávají na něčem jiném, vydělávají na válce. Právě pro to ale existuje mj. i naše trojice – abychom těmto hrozbám zabránili,“ prohlásil Putin.

Jak ze své strany zdůraznil íránský prezident, Teherán také počítá s tím, že výbor brzy zahájí svou činnost.