Rusko provedlo další úspěšné zkoušky systému protiraketové a protidružicové obrany Nudol, píše CNBC s odkazem na své zdroje v americké rozvědce. (Foto: Mikhail Fomitchev)

Uvádí, že kromě tohoto systému vyvíjí Moskva celé spektrum pozemních a kosmických prostředků, které znamenají nebezpečí pro materiální zdroje USA na oběžné dráze kolem Země.

Minulý měsíc Rusko provedlo další úspěšné zkoušky systému protidružicové obrany, píše CNBC s odkazem na dva zdroje obeznámené s obsahem tajné zprávy americké rozvědky.

V přehledu se uvádí, že „Rusko vytváří nomenklaturu protidružicových systémů včetně pozemních raket a energetických zbraní a paralelně vysílá,experimentální‘ družice, které provádějí na oběžné dráze komplexní činnost s cílem zvýšení šancí na zasažení vesmírných cílů".

Ruský Nudol bude, jak předpokládá americká vojenská rozvědka, určen především k boji proti družicím. V roce 2018 dvakrát úspěšně absolvoval zkoušky.
Podle některých údajů bude Nudol využit k likvidaci průzkumných a výzvědných družic na nízké oběžné dráze. Pro srovnání — právě v takové výšce se nachází ISS a vesmírný teleskop Hubble.

Podle slov viceprezidenta pro vesmírné systémy v Asociaci kosmického průmyslu Franka Slazera však nehledě na to, že rakety jsou nejvyšším projevem prostředků protidružicové obrany, nejsou v tomto směru jediné.

„Je lépe zlikvidovat družici, oslepit ji laserem nebo si ji podřídit pomocí kybernetického útoku," řekl Slazer. „Kinetický úder může vyvolat dlouhodobé problémy pro země, na něž jste se nechystali útočit, ale také pro vlastní systémy."

Odborník připomněl například zkoušky čínské protidružicové rakety v roce 2007. Tehdy Peking zničil jeden ze svých vlastních odepsaných meteorologických satelitů. Zkoušky proběhly úspěšně, ale družice se rozletěla na tisíce nebezpečných částic, které se dosud nacházejí v prostoru kolem Země.

Podle názoru ředitele Federace kosmických letů Tommy Sanforda se během poslední doby USA příliš neposunuly kupředu v oblasti ochrany před zbraněmi podobného druhu. Sanford však uvedl příklady použití sítě drobnějších a levnějších družic, které mohou být „účinnými platformami schopnými pomáhat v plnění úkolů větším a dokonalejším družicím ministerstva obrany".

„Za architekturou distribuovaných systémů vesmírné podpory stojí následující myšlenka… Předpokládá se, že tento systém bude nadále fungovat při ztrátě řady svých prvků," řekl Slazer.

Zdroj: snews.com, cnbc.com