Chorvatský investigativní novinář Domagoj Margetić se mohl stát žurnalistickou legendou a jeho práci mohla Evropská unie vydávat za následováníhodný příklad ve svém tolik deklarovaném boji proti korupci, zaměřeném především na novější členské státy. Margetičovi se totiž podařil kousek, kterým by strčil do kapsy i autory aféry Watergate – pomocí mravenčí práce a mnoha dokumentů dokázal, že desítky chorvatských politiků nakradly a přes jednu banku na tajné účty uložily 50 miliard eur.A kdo je na seznamu lidí, kteří jsou do praní špinavých peněz a daňových úniků zapojeni?

Třeba zakladatel největší chorvatské pravicové strany HDZ, někdejší jugoslávský generál a první prezident nezávislého Chorvatska Franjo Tudjman, nynější předseda stejné strany a bývalý šéf tajné služby Tomislav Karamarko, předseda vládní strany IDS Ivan Jakovčić či znovuzvolený primátor Záhřebu a neúspěšný prezidentský kandidát Milan Bandić.

[quote align="center" color="#999999"]

Kvůli vnitrostranickému boji zamířil na deset let do vězení bývalý chorvatský premiér Ivo Sanader, který si domů přinesl v přepravce na maso v přepočtu 56 milionů korun. Více než 1000000000000 ukradených Kč dál leží na účtech „malé“ rakouské banky. Sanader byl českými médii výstižně připodobněn k bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi. Ten je ve vazbě (na rozdíl od velkých zlodějů) také za pár milionů v krabici. Boj proti korupci v EU, podobně jako stavba tunelu Blanka, je v plném proudu.[/quote]

Více se dočtete ZDE.