Podle studie souvisí zvýšené riziko infarktu se známým lékem proti bolesti, který se nám už mnohokrát ukázal jako užitečný. (Foto: Flickr)

A tím není nic jiného, než ibuprofen, který je běžně dostupný ve všech lékárnách bez lékařského předpisu ve formě tablet, kapslí nebo tekutiny a používá se k léčbě různých typů bolestí. Od bolesti zad až po bolest zubů.

Ibuprofen patří do skupiny léků nazvaných nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), mezi něž také patří naproxen, sulindac, diclofenak a další.

Tyto nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jsou podle Medline Plus spojeny s vyšším rizikem srdečního infarktu nebo mrtvice.

Ve skutečnosti „to může nastat bez varování a způsobit dokonce smrt,“ varuje příspěvek na zdravotním portálu.

Toto sdělení potvrzuje i studie publikovaná v British Medical Journal, které se zúčastnilo přes 440 000 účastníků, jež ukázala, že ibuprofen může zvýšit riziko srdečního infarktu až o 97 %.

Dr. William Grossman, ředitel Centra pro prevenci kardiovaskulárních a vaskulárních chorob na UCSF, vyjmenoval mechanismy ovlivňující toto riziko.

„Ibuprofen, stejně jako Advil, Motrin, může způsobit výrazné zhoršení stávající hypertenze (vysokého krevního tlaku) nebo nově vzniklý vysoký krevní tlak.“ Může také přispět k poškození ledvin, ke srdečnímu selhání, ale dokonce může způsobit i infarkt nebo mrtvici.“