Americké sankce způsobily Íránu škodu ve výši 200 miliard dolarů a jejich dopad brání světu vyrovnat se s pandemií, napsal íránský prezident Hassan Rúhání v dopisech adresovaných nejvyšším vládním představitelům řady zemí. (Foto: Wikimedia)

„Boj proti tomuto viru vyžaduje na jedné straně koordinované společné akce v regionu i na celém světě, na druhé straně seriózní opatření k zajištění základních potřeb obyvatelstva, finanční podporu osobám zasaženým pozastavením podnikání, obrovské výdaje na zdravotnictví a medicínu,“ napsal íránský prezident.

Rúhání rovněž zdůraznil, že Írán čelí podstatným omezením spojeným s americkými sankcemi a politikou maximálního nátlaku na Teherán.

„Americký režim v posledních letech uvalil na íránský lid a vládu více než 100 sankcí a do seznamu sankcí přidal asi 1,2 tisíce fyzických osob a organizací,“ dodal prezident a uvedl, že „americké sankce během necelých dvou let způsobily íránské ekonomice bezprostřední škodu ve výši asi 200 miliard dolarů“.

V této souvislosti vyzval mezinárodní společenství, aby nedopustilo vliv amerických antiíránských sankcí na boj proti koronaviru, a prohlásil, že oslabení ekonomiky ovlivňuje boj proti tomuto onemocnění i v jiných zemích.

V Íránu do současné chvíle od 19. února, kdy úřady poprvé informovaly o koronaviru, bylo zjištěno 12 729 případů nákazy, z nichž 611 skončilo úmrtím a více než 4,3 tisíce lidí se uzdravilo.

Světová zdravotnická organizace (WHO) 11. března prohlásila vypuknutí nového coronaviru COVID-19 za pandemii. Více než 140 tisíc lidí ve 129 zemích světa se již nakazilo, většina se uzdravila, ale více než 5,3 tisíc zemřelo.

Zdroj: snews.com