Podle liberálního profesora lingvistiky Noama Chomského je Amerika nyní vystavena totalitní kultuře, která je horší než bývalý Sovětský svaz. (Foto: Twitter)

Chomsky tvrdí, že Spojené státy zažívají formu informační války a cenzury, která je mnohem radikálnější a represivnější než to, co způsobili Sověti svým lidem na vrcholu studené války.

„Vezměme si dnešní Spojené státy. Žijí v totalitní kultuře, která za mého života neexistovala a která je v mnoha ohledech mnohem horší než Sovětský svaz před Gorbačovem,“ řekl Chomsky v pátek v pořadu „Pod kůží s Russellem Brandem“.

„Vraťme se do 70. let, lidé v sovětském Rusku měli přístup k BBC, Hlasu Ameriky, německé televizi, pokud se chtěli dozvědět zprávy.“

Chomsky dále tvrdí, že probíhající konflikt na Ukrajině přiměl západní vlády a technologické společnosti k bezprecedentní cenzuře, která brání Američanům slyšet informace z ruského pohledu.

„Pokud se dnes ve Spojených státech chcete dozvědět, co říká ruský [ministr zahraničí Sergej] Lavrov, nemůžete to udělat. Je to zakázáno. Američané nesmějí slyšet, co říkají Rusové. Nemohou se dostat k ruské televizi, nemohou se dostat k ruským zdrojům,“ řekl Chomsky a dodal, že se to týká i „skvělých amerických novinářů“, kteří náhodou obchodují s ruskými médii.

„Chcete-li zjistit, co říká protivník, což je nesmírně důležité, můžete si třeba naladit indickou státní televizi a zjistit to, nebo si to přečíst na Al-Džazíře,“ dodal.

„Ale Spojené státy zavedly omezení svobody přístupu k informacím, která jsou ohromující a která ve skutečnosti přesahují to, co bylo v poststalinském sovětském Rusku,“ dodal Chomsky.

Krátce poté, co Rusko v únoru zahájilo válku na Ukrajině, zakázaly velké technologické společnosti ve jménu boje proti „dezinformacím“ ruským státním médiím, jako jsou RT a Sputnik, šířit informace na platformách, jako je Facebook a YouTube.

Twitter také cenzuroval ruské ministerstvo zahraničí, aby se nezobrazovalo ve výsledcích vyhledávání, což Rusko přimělo k tomu, aby tuto platformu sociálních médií vyzvalo, aby „revidovala svou politiku, která omezuje právo publika na přístup k informacím, a aby se vzdala používání protidemokratických nástrojů nekalé soutěže mezi americkými mainstreamovými zpravodajskými kanály a alternativními mediálními zdroji“.

Nezávislý novinář Glenn Greenwald poznamenal, že obrana svobody slova bývala „ústřední“ ctností levice, než se zradikalizovalo její „autoritářské křídlo“.

„Takto uvažovala americká levice, než začalo dominovat její autoritářské křídlo podporující cenzuru, kontrolu politického diskurzu ze strany Big Tech a americký bezpečnostní stát a jeho různé narativy o Rusku,“ napsal na Twitteru.

„Chomsky, jako každý, má za sebou špatné chvíle, včetně jeho výzvy k umístění neočkovaných do táborů a jeho volební demománie. Nikdy však ani o píď nezakolísal ve své neústupné obhajobě svobody slova a pohrdání cenzurou. Tato hodnota byla kdysi pro levičáky stěžejní,“ dodal Greenwald.

Chomsky byl samozřejmě okamžitě pokárán levicí za kritiku americké cenzury.

Zdroj: infowars.com