Novosibirští virologové objevili v 80. letech minulého století klonovaný fragment viru HIV o velikosti tisíce nukleotidů, uvedl 15. srpna v komentáři pro server IA Krasnaja Vesna mikrobiolog a odborník na biologické zbraně Igor Nikulin. (Foto: Flickr)

„Původním virem byl pravděpodobně virus imunodeficience zelených opic, který byl vylepšen. To znamená, že ve viru, který byl izolován v 80. letech, novosibirští virologové, kteří s ním pracovali – zejména já -, našli klonovaný fragment o velikosti řádově tisíce nukleotidů,“ odpověděl Nikulin.

Podle mikrobiologa nebylo v té době možné vybrané fragmenty rozluštit, protože veškeré práce v tomto směru byly zastaveny v důsledku rozpadu Sovětského svazu.

„Bohužel jsem to nestihl rozluštit, protože se rozpadl Sovětský svaz a na toto téma se objevily různé návrhy. O tuto problematiku se osobně zajímal i George Soros. Požádal o uzavření tohoto provokativního tématu,“ řekl Nikulin.

Připomeňme, že virus HIV je jedním z nejnebezpečnějších virů na světě. V Rusku umírá na AIDS více než 20 tisíc lidí ročně. Francouzský virolog Luc Montagnier, který získal Nobelovu cenu za objev retroviru HIV, tvrdí, že koronavirus je umělý, protože obsahuje částice HIV.

Zdroj: bs.info