Haag je již připoután k ruskému Gazpromu. Nového dodavatele plynu se nepodařilo najít. Město chce nyní prodloužit smlouvu do konce letošního roku, musí k tomu ale nejprve získat povolení. (Foto: Flickr)

Město hledá nového dodavatele plynu od jara. Od invaze Ruska na Ukrajinu se nizozemské obce chtějí zbavit dodavatele Gazprom. Ale vzhledem k explodujícímu trhu s energiemi se ukazuje, že najít jinou společnost je obtížné. Je to jasné: náklady na zemní plyn budou výrazně vyšší.

Letos v létě skončilo výběrové řízení. Přestože o něj byl zájem, žádná společnost se do něj nepřihlásila. To znamená, že Haag bude mít od 10. října prázdné ruce, protože od tohoto okamžiku musely být smlouvy s ruskými dodavateli energie zastaveny.

Město se nyní chystá jednat přímo s energetickými společnostmi. Podle poradenské firmy lze námitky těchto společností odstranit, ale smlouva bude uzavřena nejdříve 10. října. To vede k problémům, protože do té doby musí být smlouvy zastaveny kvůli sankcím proti Rusku. Proto je třeba požádat o výjimku.

Ceny vyletěly do povětří

Obec však varuje před výrazně vyššími účty za plyn. Cena plynu po ruské invazi explodovala. O kolik bude vyšší, nelze předvídat. ‚Proto je i nadále velmi důležité přijmout opatření ke snížení spotřeby zemního plynu. Konečným cílem je přestat zemní plyn používat vůbec,‘ píše městská rada.

‚Již nyní se připravují okamžité možnosti úspor, například snížení termostatu v chladných obdobích. Alternativy, jako je riotermie (získávání zbytkového tepla z odpadní vody) a geotermální energie, se (znovu) zkoumají z hlediska proveditelnosti. Urychlení udržitelnosti má proto vysokou prioritu.

Zdroj: paudal.com