Vědci z Yaleovy univerzity a Královského muzea umění a historie (Belgie) objevili nejstarší na světě egyptské hieroglyfy a odpověděli tak na jednu z nejdůležitějších otázek o jejich původu, píše vědecký časopis Phys.org.

„Tato nedávno objevená stěna na místě starobylého města Elkab zachovala některé z nejstarších znaků hieroglyfického písma a ukazuje, jak staří Egypťané vynalezli svůj unikátní systém písma", říká egyptolog John Darnell.

Písmo je datováno přibližně rokem 3250 před naším letopočtem. Text se čte zprava doleva, počínaje hieroglyfem, zobrazujícím hlavu býka a konče zobrazením ibise. Tato zvířata považovali staří Egypťané za posvátná.

Rozměr hierglyfů vědce ohromil. „Je to poprvé, kdy je někdo viděl v takovém rozsahu. Výška každého z hieroglyfů je něco přes půl metru. Celá tabulka má asi 70 cm na výšku. Znaky, které nacházeli vědci dříve, byly většinou velké jeden až dva centimetry", uvádí Darnell.

Objev podle slov vědce vyvrací mýtus o tom, že se písemnictví ve Starém Egyptě rozvíjelo pomalu a používali ho zpočátku pouze úředníci. Objevené hieroglyfy ukázaly, že takový způsob písma se velmi rychle rozšiřoval po celém Egyptě a od samého počátku se vyznačoval rozmanitostí.

„Nebylo to to, co jsem očekával, že najdu, když jsem se vypravil na expedici. Nález mne šokoval", přiznává se vědec.

Zdroj: snews.com