Hladina sněhové pokrývky v Kalifornii se po prosincových a lednových bouřích nadále zvyšuje a dosáhla nejvyšší úrovně za posledních 40 let. (Foto: Flickr / ilustrační)

Vodohospodáři však oznámili, že vzhledem k předpovědi sucha, která je před námi, je potřeba více vody, aby se stát vyhnul tříletému suchu.

Sněhová pokrývka v pohoří Sierra Nevada, která se měří ve stanici Phillips Station poblíž jižního jezera Tahoe, byla 1. února naměřena na 205 procentech historického průměru pro tento rok, což podle úředníků následovalo po třech nejvlhčích týdnech, které Kalifornie za poslední roky zažila.

Kromě toho se zvýšila o 20 procent více, než když byla měřena minulý měsíc.

„Naše sněhová pokrývka má za sebou neuvěřitelný start. A je to přesně to, co Kalifornie potřebuje, aby nám skutečně pomohla vymanit se z pokračujícího sucha,“ řekl Sean de Guzman, manažer průzkumu sněhu a předpovědi zásobování vodou kalifornského ministerstva vodních zdrojů.

Poznamenal však, že některé z největších státních nádrží mají stále nedostatek vody.

„Zaznamenali jsme působivý nárůst zásob v nádržích v celém státě, ale stále existují některé z těchto větších nádrží, které jsou ve skutečnosti stále pod průměrem,“ řekl.

Podle Guzmana došlo od 1. prosince k nárůstu zásob v nádržích o 9 milionů akrečních stop.

„Nicméně za každý den, kdy neprší nebo nesněží, se postupně vracíme k sušším podmínkám,“ řekl.

Nedávné měření také znamenalo nárůst o 137 procent ve srovnání s průměrem naměřeným loni v dubnu, který je považován za vrchol roční sněhové pokrývky.

Podle Karly Nemethové, ředitelky odboru vodních zdrojů, však může být tradiční datum vrcholu sněhové pokrývky ve státě nyní v pohybu.

„V souvislosti s klimatem se mění načasování tohoto vrcholu,“ řekla.

Oddělení podle ní doufá, že se voda z tajícího sněhu vrátí ve velkém množství do podzemních povodí státu, která pojmou asi desetkrát více vody než nádrže.

„Naplnění našich podzemních nádrží trvá mnohem déle než naplnění nádrží,“ řekla.

Nemethová dodala, že Kalifornie ještě není z nejhoršího venku, pokud jde o současné sucho.

Podle ní by po nedávných bouřích mohlo následovat nadměrně suché období.

„Je toho ještě hodně, co se musí v průběhu několika příštích měsíců odehrát, abychom mohli skutečně zachytit celý obraz našich zásob vody v Kalifornii,“ řekla.

Zdroj: theepochtimes.com