V dnešním světě, kdy není nic zcela jisté, je důležité myslet na svou budoucnost. Jedním ze způsobů, jak zajistit sebe a svou rodinu na další roky, je investování. (Foto: Flickr / ilustrační)

Nejrozšířenější je samozřejmě investování do akcií a v poslední době také do ETF, které jsou považovány za nejvhodnější nástroj pro mladé a začínající investory. Vždyť co je lepšího než nechat své peníze vydělávat a pak je jen shromažďovat?

Kde se vyplatí investovat?

Pokud jste se již rozhodli vložit své peníze do světa investic, je dobré vědět, kde tak můžete učinit. Doporučujeme zejména osvědčené firmy, které vám umožní investovat bezpečně a bez starostí. Freedom24 je platforma nabízející investování do akcií a ETF. Na platformě najdete až 40 000 akcií. Jako příklad jsme si vzali tabulku ETF s nejvyšším výnosem pro rok 2021 v Americe. Každý z pěti ETF uvedených v nejlepších výběrech překonal širší americký akciový trh měřený indexem S&P 500, který ve stejném období dosáhl celkového výnosu 23,5 %.

Nejvýkonnějším ETF v roce 2021 byl ETF SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production (XOP) s celkovým výnosem od počátku roku 67,1 %.Chart, histogram

Description automatically generated

V tabulce vidíte 5 nejlepších ETF pro rok 2021.

Slyšeli jste o tzv. 9 zlatých investičních výhodách? ETF je mají všechny. Pomáhají vám snadno investovat, nejsou emočně náročné, mají nízké náklady, jde o pasivní investování, investice je dlouhodobá, nabízejí vhodná portfolia, riziko je rozložené, neplatíte daně, a navíc je investice pravidelná. ETF jsou navíc dostupné na většině online investičních platforem, na webových stránkách poskytovatelů penzijních účtů a v investičních aplikacích. Většina těchto platforem nabízí obchodování bez poplatků, což znamená, že za nákup nebo prodej ETF nemusíte platit poplatky poskytovatelům platformy.

Nákup nebo prodej bez poplatků však neznamená, že poskytovatel ETF poskytne přístup ke svému produktu bez souvisejících nákladů. Některé oblasti, ve kterých se služby platformy mohou odlišit od ostatních, jsou pohodlí, služby a rozmanitost produktů.

Proč investovat do ETF?

Nejprve je důležité pochopit, co to vlastně ETF jsou, protože tento pojem může být pro některé nové investory neznámý. Podle nejnovějších statistik jsou nejbezpečnější formou investování, což může být jen jeden z důvodů, proč neváhat. ETF je zkratka pro Exchange Trade Fund a ve zkratce se jedná o druh cenných papírů obchodovaných na burze. ETF umožňuje investorům nakoupit mnoho akcií nebo dluhopisů najednou.

V tabulce vidíte vývoj celosvětových aktiv ETF (burzovně obchodovaných fondů) v letech 2003 až 2022.

Chart, bar chart, histogram

Description automatically generated

V rámci ETF můžete investovat do velkého počtu akcií. K dispozici jsou například různé startupy, technologičtí giganti z indexu S&P500 nebo místní hráči a německý automobilový průmysl. Na dobré platformě můžete po výběru akcie na několik kliknutí přidat do svého portfolia akcie rychle rostoucí společnosti. ETF můžete obvykle vyhledávat podle některých z následujících kritérií:

SvazekČím vyšší je objem obchodů, tím snadnější je s fondem obchodovat.
VýdajeČím nižší je poměr nákladů, tím menší část vaší investice připadá na administrativní náklady.
VýkonMinulá výkonnost není ukazatelem budoucích výnosů.
AkciePortfolio různých fondů se často zohledňuje také ve screeningových nástrojích, které zákazníkům umožňují porovnat různé podíly jednotlivých možných investic do ETF.
ProvizeMnoho ETF je bez poplatků, což znamená, že je lze obchodovat bez poplatku za provedení obchodu. Vyplatí se však ověřit, zda to není potenciální důvod k ukončení smlouvy.

Ochrana vašich peněz

Ve světě jakéhokoli investování je důležité vybrat si platformu, která chrání vás, vaše data a peníze před zneužitím třetí stranou. Platforma Freedom má licenci CySEC a dlouhodobý rating „B-“ od agentury Standard & Poor’s Global Ratings. Podléhají regulačnímu výkaznictví pro CySEC a SEC. Veškeré informace o zabezpečení dat najdete také na jejich webových stránkách.

Registrace do platformy

Společnost Freedom Finance nabízí uživatelům rozmanitý balíček obchodních účtů. Mezi nimi stojí za to vyzdvihnout nabídku na prvních 30 dní Promo účtu nebo možnost provádět neomezené obchodní operace za nulové poplatky. Po uplynutí 30denní zkušební doby si uživatel může vybrat ze 3 různých plánů:

Smart účet: 0 EUR měsíčně, ale bez slev na transakce

Fix účet: účet s nulovými poplatky za nákupy a služby, kde můžete nakupovat za poplatek 10 eur měsíčně s průběžnými slevami na transakce.

Super účet: 200 € měsíčně s maximálními slevami na transakce

Registrace je velmi jednoduchá. Stačí přejít na webové stránky této platformy a vytvořit si obchodní účet vyplněním e-mailové adresy a hesla. Dále je třeba zaškrtnout souhlas se zpracováním osobních údajů.

Komerční sdělení.