Rok poté, co Emmanuel Macron vyhrál druhé funkční období francouzského prezidenta a zvítězil nad Marine Le Penovou, svou krajně pravicovou vyzyvatelkou, se zdá, že věci nejdou podle plánu. (Foto: Flickr)

V roce 2017 Macron porazil Le Penovou 66,1 % oproti 33,9 %.

V roce 2022 (loni v dubnu) Macron triumfoval těsnějším rozdílem (58,6 % oproti 41,5 %).

A nyní, podle průzkumu Ifop pro Paris Match zveřejněného ve středu, na otázku, kterého z obou politiků preferují, 47 % dotázaných zvolilo Le Penovou, zatímco 42 % Macrona.

Le Penová byla populárnější mezi ženami, 52 % z nich si vybralo dvojnásobnou prezidentskou kandidátku, zatímco 41 % se rozhodlo pro francouzského vůdce.

V rámci levicového uskupení Nupes dává Le Penové přednost většina příznivců stran Komunisté a Nepoddajná Francie, zatímco stoupenci Zelených a Socialistů dávají přednost Macronovi.

Od poloviny ledna, kdy začala série celostátních stávek a protestů proti Macronovu plánu zvýšit minimální věk odchodu do důchodu, zaujala Le Penová diskrétní postoj a nevyzývala své příznivce, aby se k hnutí připojili, s tím, že se mohou svobodně rozhodnout.

Více než dvě třetiny dotázaných Francouzů Macrona „neschvalují“….

V samostatném průzkumu, kterého se 28. a 29. března zúčastnilo 1002 dospělých osob a který provedla agentura Ifop pro Paris Match, 58 % respondentů uvedlo, že Le Penová rozumí jejich obavám, 57 %, že se upíná k demokratickým hodnotám, 52 % ji považuje za kompetentní a 51 % za schopnou reformovat zemi.

Postavu prezidentky má podle 47 % dotázaných.

Příští prezidentské volby se budou konat v roce 2027, kdy Macron nebude moci kandidovat kvůli omezení funkčního období.