Nejbližších šest týdnů byste se během noci měli rozhodně ohlížet po obloze. Pouhým okem totiž budete moci pozorovat potenciální budoucí domov lidstva. Mars se k Zemi přiblíží nejblíže za posledních 15 let a „prosvítí“ všechno kromě nejjasnějších hvězd na obloze. 

Naše Země obíhá kolem Slunce o něco rychleji než sousední Mars. Od začátku roku tuto planetu pomaličku doháníme a brzy se Mars se Zemí setkají ve vzdálenosti 57,6 milionů kilometrů.

Zdá se to jako pořádně daleko, ale pravdou je, že k naší sousední planetě jsme za posledních 15 let blíže nebyly. Výsledkem je zářivá Červená planeta, kterou lze na noční obloze nejblíže týdny pozorovat.

Vzdálenost 57,6 milionů kilometrů dosáhnou Zemi a Mars poslední červencový den. I dlouho však bude možné Červenou planetu na noční obloze zahlédnout bez větších problémů i pouhým okem.

Mars a Země se přibližují pravidelně každé dva roky, ale na tak blízkou vzdálenost jako tomu bude teď, jen jednou za 15 – 17 let.

Mars se totiž v momentě nejbližší vzdálenosti k Zemi bude nacházet i ve svém perihéliu, tedy nejbližšímu bodu oběžné dráhy ke Slunci, což vzájemnou vzdálenost mezi Zemí a Marsem ještě snižuje.

Zatímco ze Země budeme moci obdivovat krásu Červené planety, na Marsu to aktuální velmi dobře nevypadá.

Planetu nejnovější postihla obrovská prachová bouře, která aktuálně pokrývá téměř čtvrtinu povrchu této planety. Nepříznivé počasí ochromilo i aktuální projekt NASA, protože sonda Opportunity přešla do hibernace a ztratila kontakt se Zemí.