Francie byla nucena uzavřít sedm škol kvůli rostoucím obavám ze zamoření štěnicemi, uvedl ministr školství. (Foto: Flickr)

„Štěnice byly zjištěny na různých úrovních v… myslím, že v 17 institucích, a v současné době, kdy s vámi hovořím, je z tohoto důvodu uzavřeno sedm institucí,“ řekl Gabriel Attal televizi France 5.

Francouzská vláda tento týden uspořádala řadu zasedání, aby prověřila prudce rostoucí počet hlášených případů štěnic v době, kdy Francie hostí mistrovství světa v ragby a připravuje se na pořádání olympijských her v Paříži v roce 2024.

Již dříve v pátek ministerstvo školství v prohlášení pro agenturu France-Presse uvedlo, že bylo uzavřeno pět škol s celkem 1 500 studenty.

Začátkem tohoto týdne úřady oznámily, že dvě školy – jedna v Marseille a druhá ve Villefranche-sur-Saone u Lyonu na jihovýchodě Francie – byly uzavřeny kvůli čištění.

„Máme téměř 60 000 institucí a tady mluvíme jen o několika desítkách, ale je pravda, že se případy hromadí,“ řekl Attal. „Je třeba okamžitě reagovat, abychom mohli mít instituce ošetřené do 24 hodin.“

Uvedl, že ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a regionálními zdravotnickými agenturami byl připraven seznam „schválených a uznávaných“ firem, „aby ředitelé škol měli kontakty a mohli velmi rychle zasáhnout“.

Zdroj: theguardian.com