Tři evropské země plánují společný návrh na zavedení mezinárodní kontroly nad autonomními robotizovanými bojovými systémy, informuje belgické ministerstvo zahraničí. (Foto: FSP)

Mezinárodní konzultace na toto téma se mají konat v Ženevě 25. – 29. března.

„Belgie spolu s Lucemburskem a Irskem navrhne konkrétní způsoby mezinárodního zajištění a regulace autonomních bojových systémů, aby bylo dosaženo pokroku na mnohostranných jednáních. Jeden způsob spočívá v definici autonomních zbrojních systémů, jež mají být zakázány na mezinárodní úrovni,“ praví se ve zprávě.

Návrh se týká zejména zákazu autonomních zbraní schopných zabíjet bez jakékoli lidské účasti. Podle názoru belgického ministerstva zahraničí jsou tyto systémy reálným a etickým problémem.

„První složitý, ale nevyhnutelný úkol spočívá ve schválení mezinárodní definice toho, co je to systém autonomní letální zbraně. Belgie doufá, že se podaří dohodnout na účinném mezinárodním přístupu, který bude mít dostatečně širokou podporu, aby se dalo v budoucnu dosáhnout reálných výsledků,“ sdělilo ministerstvo.

Ministr zahraničí SRN Heiko Maas se dříve také vyslovil ohledně rozvoje nové architektury kontroly zbraní, která by zahrnula nejen jaderné zbraně, ale také moderní autonomní bojové systémy, které vraždí bez jakékoli lidské kontroly, jako například roboti vrahové.