Francouzská vládní ministryně byla pokárána členy své vlastní strany poté, co pózovala pro focení na obálku časopisu Playboy v době hlubokých občanských nepokojů po kontroverzní vládní důchodové reformě. (Foto: Wikipedia)

Marlene Schiappaová, která zastává funkci ministryně pro sociální ekonomiku, se tak stala první političkou, která se objeví na titulní straně časopisu, až vyjde jeho dubnové vydání.

Čtyřicetiletá ministryně byla na focení plně oblečená, přičemž na uniklých fotografiích pózuje v bílých šatech s mašlí a na další je svůdně zahalená do francouzské vlajky. Titulek na titulní straně zní: „Osvobozená ministryně“.

Focení doprovází dvanáctistránkový rozhovor, v němž hovoří o právech žen a LGBT.

Političtí odpůrci i spojenci Schiappu za tento krok kritizují a zpochybňují načasování i vhodnost.

Premiérka Elisabeth Borneová údajně ministryni za její rozhodnutí objevit se na obálce časopisu pokárala a řekla jí, že to „není vůbec vhodné, zejména v současné době“, uvedla televize BFMTV s odvoláním na vládní zdroje.

„Předem jsem si myslel, že je to apríl,“ dodal Ludovic Mendes, stranický kolega paní Schiappové ze strany Renaissance.

„Chápu feministický boj, ale nechápu, proč bychom to dělali v Playboyi. Jsou jiné způsoby, jak to udělat,“ dodal.

Sandrine Rousseauová, politička Strany zelených, zpochybnila načasování této senzace a naznačila, že byla využita k tomu, aby odvedla pozornost od titulků o probíhajících masových protestech po celé zemi kvůli rozhodnutí francouzské vlády obejít parlamentní hlasování o kontroverzní důchodové reformě.

„Jsme uprostřed sociální krize, je tu otázka policie, jsou tu lidé mezi životem a smrtí; většinou mi to připadá jako kouřová clona,“ řekla v pátek televizi BFMTV.

Levicový radikál a bývalý prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon prohlásil, že „Francie se dostává z kolejí“, čímž narážel na Schiappino vystoupení v Playboyi a na rozhodnutí prezidenta Emmanuela Macrona poskytnout rozhovor dětskému časopisu Pif Gadget, přestože se médiím několik týdnů vyhýbal.

V zemi, kde se prezident vyjadřuje v Pifu a jeho ministr v Playboyi, by byla problémem opozice. Francie se dostává mimo koleje,“ napsal Mélenchon v sobotu na Twitteru.

Schiappaová se o víkendu sama vydala na sociální síť, aby své rozhodnutí obhájila.

Obhajoba práva žen na kontrolu nad svým tělem je všude a pořád. Ve Francii jsou ženy svobodné. Se vší úctou k odpadlíkům a pokrytcům,“ napsala.

Zdroj: rmx.news