Francie v průběhu pěti let plánuje vyvinout vlastní hypersonickou zbraň, oznámil The National Interest. (Foto: Youtube)

Podotýká se, že už byl zahájen projekt pod názvem V-Max, jehož cílem je vývoj klouzající hypersonické bojové hlavice schopné vyvíjet rychlost až šest tisíc kilometrů za hodinu.

Časopis dodává, že projekt bude rovněž zaměřen na vývoj strategické jaderné zbraně, jeho rozpracováním se bude zabývat společnost ArianeGroup, společný podnik Airbus a Safran.

Základem nové zbraně bude nadějná supersonická raketa s plochou dráhou letu typu vzduch-vzduch ASN4G. Předpokládá se, že první zkušební let V-Max se bude konat koncem roku 2021.

The National Interest však podotýká, že i přes to, že Francie má velké technologické zkušenosti a vyspělý aerokosmický průmysl, je pět let příliš krátký termín.

Časopis také zdůrazňuje, že nový komplex Francii umožní vstup do tzv. hypersonického klubu. Podobné zbraně vyvíjí už řada zemí světa, včetně Ruska, USA a Číny, za nejmodernější komplex je považován ruský Avangard, který je označován za nezranitelný pro americkou protivzdušnou obranu.

Koncem prosince Ministerstvo obrany RF na pokyn prezidenta Vladimira Putina uskutečnilo zkušební odpálení rakety z komplexu Avangard. Raketa startovala z Orenburské oblasti a úspěšně splnila úkol, když zasáhla cíl na Kamčatce ve vzdálenosti asi šesti tisíců kilometrů od místa startu.

Takže program letových zkoušek Avangardu byl splněn. Letos má být první pluk uveden do bojové pohotovosti.

Jak bylo oznámeno, rychlost letu bojové hlavice Avangardu v hustých vrstvách atmosféry může přesahovat 20 Ma.

Zdroj: ni.com