Americký prezident Donald Trump připustil možnost vytvoření nové dohody o kontrole zbrojení namísto smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Uvedl to během výroční zprávy ke Kongresu o stavu věcí v zemi. (Foto:

„Před několika desetiletími uzavřely Spojené státy dohodu s Ruskem, na základě které jsme se dohodli na omezení a snížení našich možností protiraketové obrany. Zatímco jsme plně dodržovali tuto dohodu, Rusko nejednou porušovalo její podmínky," uvedl Trump.

Právě to způsobilo odstoupení USA od smlouvy, poznamenal prezident USA.

Podle jeho slov by se Čína mohla stát jednou ze stran nové dohody.

Situace kolem INF

Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (500 — 5500 kilometrů) je dohoda mezi SSSR a USA, která byla podepsaná v roce 1987. Strany se zavázaly ke zničení všech systémů pozemních balistických raket a střel s plochou dráhou letu se stanoveným doletem, také byla zakázána jejich výroba, testování a budoucí nasazení.

V říjnu Trump oznámil, že Washington vystoupí ze smlouvy INF, protože Moskva nedodržuje závazky. Současně USA neposkytly důkazy toho, že Rusko porušilo smlouvu. V Moskvě byla tato obvinění označena za neopodstatněná.

2. února Washington pozastavil plnění svých závazků vyplývajících ze smlouvy.

Následně Vladimir Putin oznámil zrcadlovou odpověď. Podle něj se Rusko nenechá zatáhnout do nového závodu ve zbrojení.