Firma Clearview, která se zabývá rozpoznáváním obličejů, vytvořila rozsáhlou databázi miliard snímků získaných ze sociálních sítí bez souhlasu uživatelů. (Foto: Flickr)

Koncem března generální ředitel společnosti Clearview AI Hoan Ton-That v rozhovoru pro BBC uvedl, že společnost v průběhu let získala 30 miliard fotografií bez vědomí uživatelů, které byly seškrábány především z platforem sociálních médií, jako je Facebook. Uvedl, že americké donucovací orgány používají tuto databázi k identifikaci zločinců.

Ton-That zpochybnil tvrzení, že fotografie byly shromážděny nezákonně. V e-mailovém prohlášení pro Bussiness Insider uvedl: „Databáze veřejně dostupných snímků společnosti Clearview AI je shromažďována zákonně, stejně jako u jiných vyhledávačů, například Googlu.“

Ochránci soukromí a společnosti působící v oblasti sociálních médií však společnost Clearview AI velmi kritizují.

„Činnost společnosti Clearview AI zasahuje do soukromí lidí, a proto jsme jejich zakladateli zakázali přístup k našim službám a zaslali mu právní požadavek, aby přestal získávat přístup k jakýmkoli datům, fotografiím nebo videím z našich služeb,“ uvedl mluvčí společnosti Meta v e-mailu zaslaném serveru Insider.

Společnost Ton-That sdělila serveru Insider, že databáze není veřejně přístupná a používají ji pouze orgány činné v trestním řízení. Uvedl, že software byl policií použit více než milionkrát.

„Databáze Clearview AI je používána pro vyšetřování po spáchání trestného činu orgány činnými v trestním řízení a není přístupná široké veřejnosti. Každá fotografie v souboru dat je potenciální stopou, která může zachránit život, zajistit spravedlnost nevinné oběti, zabránit nesprávné identifikaci nebo očistit nevinnou osobu.“

Podle kritiků policie používá umělou inteligenci Clearview a vystavuje každého „nepřetržitému policejnímu sledování“.

„Kdykoli mají fotografii podezřelého, porovnají ji s vaší tváří,“ řekl BBC Matthew Guariglia z Electronic Frontier Foundation. Dodal: „Je to příliš invazivní.“

Databáze řízená umělou inteligencí vyvolala v USA obavy o ochranu soukromí do té míry, že v ní sen. Jeff Merkley a Bernie Sanders pokusili zablokovat její používání návrhem zákona, podle něhož by Clearview a podobné společnosti musely před sejmutím biometrických údajů získat souhlas.

V roce 2020 zažalovala společnost Clearview AI organizace American Civil Liberties Union a označila ji za „noční můru“ pro ochranu soukromí. ACLU se podařilo zakázat prodej produktů Clearview AI soukromým společnostem, nikoli však policii.

Clearview AI představuje pro občanské svobody obrovský problém. Nejjednodušší způsob, jak zabránit společnosti Clearview AI ve shromažďování fotografií z vašich účtů na sociálních sítích, je nebýt na sociálních sítích. Případně, pokud si přejete udržet přítomnost na sociálních sítích, zajistěte, aby snímky, které zveřejňujete, nebyly veřejně přístupné na webu.

Zdroj: businessinsider.com