Je to dost jednoduchý trik podvodníků. Lidé, kteří vidí volání z vlastního čísla, se obyčejně podiví a odpoví, aby se dozvěděli, kdo to volá. Technicky je to dost jednoduché a pozornost oběti je téměř zaručená, řekl agentuře Prime manažer projektů Centra digitálních expertíz agentury Roskačestvo Sergej Bodrov. (Foto: Pickpik)

„Podvodníci mohou použít za tímto účelem jakékoli číslo, počínaje čísly mimořádných služeb a konče čísly, jež vypadají jako bankovní nebo další speciální telefonáty. Za tímto účelem podvodníci používají speciální servisy IP, jež umožňují změnit číslo na libovolné při telefonování přes servis v prohlížeči,“ vysvětlil expert.

Pro vyhnutí se kontaktu s podvodníky, kteří vás chtějí okrást, si musíte zapamatovat několik věcí. Hlavní je nevolat zpátky na neznámá čísla, i když je to údajně vaše vlastní.

Měli byste si rovněž nainstalovat program, který identifikuje čísla. Pak se nejspíš dozvíte, že ve skutečnosti volá podvodník nebo telemarketing.

„Také když vás požádají po telefonu, abyste nadiktovali jakákoli data z vaší bankovní karty (tím spíš, když vás popohánějí a zastrašují tím, že vám hackeři za chvíli ukradnou peníze), hned vypněte telefon a pak zavolejte bance, přičemž číslo na kartě napište ručně,“ řekl na závěr Bodrov.