Skupina evropských politiků se obrátila na Nobelův výbor s podnětem, aby nominoval Volodymyra Zelenského a ukrajinský lid na Nobelovu cenu míru. (Foto: Wikimedia)

Uvádí se to v otevřeném dopise, který podepsaly desítky evropských politiků, informuje agentura Ukrinform.

Podle jejich názoru by měl Nobelův výbor prodloužit nominační proceduru na Nobelovu cenu míru do 31. března 2022, aby bylo možné nominovat prezidenta Zelenského a lid Ukrajiny na Nobelovu cenu míru. Nominační procedura vypršela 31. ledna.

„Jsme svědky odvahy ukrajinského lidu, který odolává válce vedené proti němu Ruskou federací. Stateční ukrajinští muži a ženy bojují za zachování demokracie a samosprávy… Lidé po celé Ukrajině povstávají, aby se postavili silám autoritářství… Věříme, že nyní nastal čas ukázat ukrajinskému lidu, že svět je na jeho straně,“ uvádí se v dopise.

Dopis podepsalo 36 politiků z Nizozemska, Velké Británie, Německa, Švédska, Estonska, Bulharska, Rumunska a Slovenska. Dopis mohou političtí představitelé z celého světa podepsat do 30. března.

Podle odborníků je žádost o porušení nominační procedury bezprecedentním případem v historii Nobelovy ceny. Válka Ruska proti Ukrajině je však také bezprecedentní událostí od druhé světové války.

Nobelův výbor zatím odpověď nezveřejnil.

Zdroj: ukrinform.net