Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že Afghánistán je v rozvráceném stavu a jeho obyvatelé opouštějí svoji vlast. (Foto: Flickr)

Rusko však doufá, že masový proud uprchlíků nevznikne. Pozice ohledně přiznání moci Tálibánu by podle něj měla být koordinována.

„Poté, co odtud rychle odešli, jestli neříct utekli, Američané se svými spojenci z NATO, oni všichni za sebou zanechali otevřenou Pandořinu skříňku plnou problémů spojených s terorismem, obchodem s drogami, organizovaným zločinem a bohužel náboženským extrémismem. Tohle my také pozorujeme,“ uvedl ruský prezident během svého online vystoupení před lídry zemí Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) a Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB).

„Při odchodu západní společenství opustilo celý arsenál současných zbraní, vojenské techniky a munice. Co se týče zbraní, tak to je asi jediné, čím se tálibánci obohatili, co tálibánci získali po 20leté přítomnosti západní koalice v Afghánistánu. Mimochodem není v tom nic dobrého,“ uvedl dál Putin.

„Země se ocitla ve stavu úplného ekonomického a sociálního rozvratu. Kvůli beznaději mnozí Afghánci utíkají ze své vlasti. Ano, my doufáme, že ke hromadnému, mnohomilionovému scénáři nedojde, ale i tak je to fakt: mnozí se snaží opustit zemi, stěhují se do sousedních států,“ dodal Putin.

„Co se týče přiznání, myslím si, že souhlasím s těmi, kteří se vyjádřili v této souvislosti, musíme koordinovat naši pozici ohledně této otázky,“ uvedl ruský prezident.