Green Deal má další milník: dánský výrobce větrných turbín zavírá své tři továrny. Uznávaný belgický odborník na energetiku Samuele Furfari upozorňuje, že kvůli tomu Evropská unie bude jen těžko konkurovat Číně, která nadále spaluje levné uhlí ve svých elektrárnách. (Foto: Flickr)

Zelená dohoda pro Evropu neboli Green Deal předpokládá, že Evropská unie dosáhne do poloviny století klimatické neutrality a do konce tohoto desetiletí sníží emise skleníkových plynů o 55 % ve srovnání s rokem 1990. Těchto cílů je možné dosáhnout pomocí přechodu na obnovitelné zdroje energie, které Evropská unie podporuje.

O to překvapivější je rozhodnutí společnosti Vestas Wind Systems, dánského výrobce turbín, uzavřít tři ze svých továren v Německu, Španělsku a samotném Dánsku. Vedení společnosti své rozhodnutí vysvětlilo tím, že se jedná o optimalizaci výrobního procesu a dodavatelských řetězců.

Na tento rozpor upozornil Samuele Furfari, profesor energetické geopolitiky a energetické politiky ze Svobodné univerzity v Bruselu.

„Dánský výrobce turbín Vestas oznámil, že zavírá továrnu na výrobu lopatek turbín ve východoněmecké zemi Brandenbursko! Čína slibuje zastavit financování uhelných elektráren, ale svět bude kupovat čínské větrníky vyrobené pomocí levné uhelné elektřiny,“ napsal Furfari na svůj Twitter.

Furfari, vzděláním chemický inženýr, pracoval mezi lety 1982 a 2018 na vysokých pozicích v Evropské komisi. Nyní ovšem patří mezi kritiky evropské energetické transformace a zelených aktivistů. Mezi jeho poslední knihy patří tituly Vodíková iluze a Environmentalismus: Útok na západní společnost.