Estonské radary nedokázaly zachytit trajektorii rakety, kterou vystřelila omylem španělská stíhačka, protože měla příliš velkou rychlost a malé rozměry, bylo oznámeno v úterý na webu Obranných sil Estonska.

Španělská stíhačka Eurofighter Typhoon 2000 v úterý omylem vystřelila bojovou raketu třídy vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM, která letěla 80 km a zřejmě spadla v neobývaném bažinatém lese nedaleko od přírodní rezervace Endla.

Po důkladné kontrole předpokládaného místa pádu rakety nenašli estonští vojáci ani raketu, ani její úlomky. Pozemní pátrání bylo zastaveno. Velitel estonského vojenského letectva plukovník Riivo Valge prohlásil, že se v pátrání bude pokračovat za pomoci leteckých prostředků.

Jak podotýkají v Obranných silách, radar v Kellavere, který se nachází v oblasti, kde byla raketa vystřelena, nemohl zjistit trajektorii letu a místo pádu rakety.

„Raketa letí rychlostí, která čtyřnásobně přesahuje rychlost zvuku a je ve srovnání s letadlem velmi malým objektem. Radiolokační stanice pro dálkové zachycení vzdušných cílů raketu sice zaznamenává, avšak na základě těchto údajů není možno jednoznačně zjistit konkrétní trasu letu a místo dopadu. K tomu se používají radary, které v Estonsku nejsou, protože v Estonsku není ani systém protiletadlových zařízení patřičného akčního rozsahu," uvádí se na webu Obranných sil.

Zdroj:  mil.ee