Záběry odvysílané během čtvrtečního slyšení výboru 6. ledna ukázaly, že předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová (D-Kalif.) 6. ledna vyhrožovala prezidentu Donaldu Trumpovi násilím a řekla, že mu chce „dát pěstí“ poté, co protesty v Kapitolu narušily jednání Kongresu. (Foto: CNN / Youtube)

Na záběrech, které zjevně natočila dcera Pelosiové Alexandra Pelosiová, jež o událostech toho dne připravovala dokumentární film pro HBO, je vidět, jak demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů zuřivě poskakuje, když Trumpovi demonstranti pronikli do Kapitolu.

V jednu chvíli, když se dozvěděla, že tajná služba Trumpovi účast na protestu v Kapitolu nedoporučila, Pelosiová mu pohrozila, že ho praští, pokud se objeví.

„Doufám, že (Trump) přijde. Dám mu pěstí!“ řekla. Pelosiová to řekla jednomu ze zaměstnanců.

„Tohle je moje chvíle,“ pokračovala. „Čekala jsem na to – na vniknutí na půdu Kapitolu. Dám mu pěstí a půjdu do vězení a budu šťastná.“

Na dalších záběrech z toho dne je Pelosiová odváděna do zabezpečeného prostoru, když někomu přes mobilní telefon říká: „Musíme dokončit jednání, jinak budou mít naprosté vítězství.“

„Musí existovat nějaký způsob, jak udržet pocit, který lidé mají, že existuje určitá bezpečnost nebo důvěra, že vláda může fungovat a že můžete volit prezidenta Spojených států,“ říká Pelosiová v rozhovoru s někým mimo kameru, načež dodá: „Vrátili jsme se na zasedání?“

„Vrátili jsme se k zasedání,“ odpovídá dotyčný, „ale teď si zřejmě všichni na podlaze nasazují masky se slzným plynem, aby se připravili na narušení.“

„Věříte tomu?“ Pelosiová se ptá dem. Kongresmana Jima Clyburna, který stojí vedle ní.

V dalších záběrech je vidět, jak Pelosiová a další kongresmani prosí představitele ministerstva obrany o pomoc Národní gardy, aby pomohli potlačit protesty, přestože Pentagon pod Trumpovým vedením dva dny předtím nabídl jednotky Národní gardy a byly odmítnuty.

„Dva dny před 6. lednem jsme nabídli policii Kapitolu a starostovi Washingtonu Bowserovi tisíce příslušníků Národní gardy a oni nás odmítli. Takže se tomu dalo předejít,“ řekl bývalý šéf Trumpova štábu Kash Patel a dodal, že podle něj odmítli Trumpovu nabídku z „politických důvodů“.

Panel sněmovního výboru 6. ledna ve čtvrtek jednomyslně odhlasoval předvolání bývalého prezidenta Trumpa s tím, že jeho svědectví je důležité pro jejich vyšetřování.

Zdroj: infowars.com