Už za sedm dní si Česká republika připomene výročí událostí roku 1968. 21. srpna na Václavském náměstí proběhne velký koncert, na kterém má vystoupit i česká slavice Lucie Bílá. S tím však někteří nesouhlasí.

Výročí srpnových událostí roku 1968 připomene mimo jiné Český rozhlas, který na Václavském náměstí uspořádá velký koncert, na kterém zazní největší hity 60. let a samozřejmě osudového roku 1968. Písně ztvární současní zpěváci. A Lucie Bílá se nelíbí některým politikům a třeba i spisovatelce Anně Vodrážkové. A proč? Lucie Bílá nedávno vystoupila po boku ruských Alexandrovců.

„Ještě před pár lety bylo tak snadné být uvědomělý a pozorný vůči tzv. zlu, protože zlo to většinou mělo vytetované na obličeji. Když byl někdo bývalý spolupracovník StB, když na někoho praskly finanční podvody nebo obšlehlé diplomky, když byl někdo usvědčen ze lží, prostě se od něj dávaly ruce pryč. Málokdo hledal důvody, proč tyhle věci ignorovat, protože byly ojedinělé. To už dnes neplatí," uvedla v komentáři na serveru Aktuálně.cz.

Spisovatelka připomíná, že Bílá byla exkluzivním hostem Akademického souboru písní a tanců A. V. Alexandrova.

„Tedy tělesa, které v roce 1968 bylo součástí okupační armády a dnes je kulturní a pí ár jednotkou armády ruské. Český rozhlas byl v roce 2015 uváděn jako partner českého turné Alexandrovců, ale později se od něj distancoval. Bude se Lucie Bílá, která už se Václava Klause napodporovala dost a nyní chce být apolitická, vyjadřovat k minulému a ostatně i současnému režimu?" dodává Vodrážková.

Už dříve se proti vystoupení Bílé na tomto památečním koncertu pozastavil senátor Václav Láska.

„Na koncertu k výročí sovětské okupace 1968 zapěje Lucie Bílá, která jindy zpívá a vychvaluje Alexandrovce. To je takový český styl připomínání naší historie. Hlavně uspořádat mega akci s celebritami, ale moc nad tím nepřemýšlet," uvedl.