Světová zdravotnická organizace dočasně přerušila klinické zkoušky s hydroxychlorochinem jako možnou léčbu koronaviru. (Foto: Youtube)

Důvodem pozastavení byla studie, která odhalila, že tento antimalarický lék, který americký prezident aktivně propaguje, zvyšuje riziko úmrtí mezi pacienty.

Světová zdravotnická organizace vyloučila hydroxychlorochin ze svého celosvětového výzkumu možné léčby COVID-19. Hodlá však pokračovat v analýze bezpečnosti tohoto léku, píše Sky News.

Donald Trump minulý týden připustil, že bere toto antimalarikum. Americký prezident nabízel hydroxychlorochin jako možnou obranu proti koronaviru, a to i přes varování, že by to mohlo způsobit srdeční choroby.

WHO se rozhodla dočasně pozastavit výzkum hydroxychlorochinu po zveřejnění článku v lékařském časopise The Lancet. Článek tvrdil, že tento lék nejenže nepomáhá pacientům trpícím COVID-19, ale může také zvýšit riziko jejich úmrtí.

Do studie bylo zařazeno 96 tisíc pacientů. Téměř 15 tisíc užívalo hydroxychlorochin nebo podobný chlorochin samostatně nebo v kombinaci s antibiotiky.

Míra úmrtnosti mezi léčenými osobami byla následující: hydroxychlorochin – 18%, chlorquin – 16,4, kontrolní skupina – 9%. Navíc u pacientů užívajících tyto antimalarika spolu s antibiotiky byl počet úmrtí ještě větší.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghrebreyesus uvedl, že ve světle této studie je globální klinická studie s hydroxychlorochinem „pozastavena“. Další léčba, včetně experimentálního antivirového léku remdesiviru, který byl původně vyvinut pro boj s ebolou a kombinovanou terapii HIV, bude nadále studována.

V nedělním rozhovoru Trump potvrdil, že právě dokončil dvoutýdenní kurz užívání hydroxychlorochinu. „Mnoho lidí věří, že zachránil jejich životy," uvedl prezident a poznamenal, že "neuvěřitelný výzkum" tohoto léku ve Francii a Itálii se osvědčil.

„Poslechněte, pokud ho propaguje někdo jiný, pak to nazývejte reklamou, protože chci, aby se lidé zlepšovali. Nic z toho nedostanu. Nic jiného než pochopení, že pokud něco pomůže, pak je to dobrá věc,“ dodal Trump.

Zdroj: pz.czsky.com