Ve středu začne v New Yorku třetí den soudního procesu s britskou společenskou osobností Ghislaine Maxwellovou. (Foto: Flickr)

59letá žena čelí obvinění v souvislosti s údajným zapojením do sexuálních zločinů finančníka Jeffreyho Epsteina.

Druhý den v úterý odpoledne předstoupila před soud její první obviněná, která se představila pouze jako „Jane“, a vypověděla, že paní Maxwellová byla v místnosti, když ji Epstein ve 14 letech sexuálně obtěžoval.

V místy až obrazném svědectví popsala, jak se s párem seznámila a byla pozvána do jejich světa, aby byla po několik let vystavena sexuálnímu zneužívání, které zničilo její sebeúctu. Křížový výslech „Jane“ bude pokračovat ve středu.

Epsteinův dlouholetý pilot Larry Visoski byl v úterý dopoledne týmem obhajoby podroben křížovému výslechu ohledně konkrétních letů a cestujících, který následoval po dotazech obžaloby týkajících se jeho práce a přístupu k Epsteinovým nemovitostem.

Vypověděl, že mezi cestujícími Epsteinova letadla byli Bill Clinton, princ Andrew, Itzhak Perlman, Donald Trump, Chris Tucker, John Glenn, Kevin Spacey a George Mitchell. Pan Visoski rovněž uvedl, že za celých 30 let nikdy neviděl, že by se paní Maxwellová nebo Epstein chovali nevhodně k nezletilým osobám.

V úvodní řeči prokurátorka Lara Pomerantzová porotcům u federálního soudu na Manhattanu řekla, že v 90. letech paní Maxwellová získávala pro Epsteina dívky prostřednictvím „lsti“ masáže.

V reakci na to její obhajoba uvedla, že z paní Maxwellové byl udělán obětní beránek, protože Epsteinova smrt vedla k tomu, že se její obvinění nemohli domáhat spravedlnosti.

Paní Maxwellová, která se desítky let stýkala s britskou královskou rodinou a americkými prezidenty, je obviněna z toho, že v letech 1994-2004 verbovala a připravovala nezletilé dívky, které měl zesnulý zneuznaný finančník sexuálně zneužívat.

Dceři zesnulého mediálního magnáta Roberta Maxwella hrozí v případě prokázání viny až 35 let vězení. Očekává se, že soudní proces bude trvat šest týdnů.

Zdroj: independent.co.uk