V lednu 2020 požádal deník Insider Federální úřad pro letectví o všechny letové záznamy, včetně údajů o odletech a příletech, spojené s flotilou soukromých tryskáčů Jeffreyho Epsteina. (Foto: Shutterstock)

. Zdálo se, že naše žádost podaná podle zákona o svobodném přístupu k informacím má slušnou šanci na úspěch: Agentura v roce 2011 zveřejnila celou svou databázi letů v USA deníku The Wall Street Journal.

V březnu 2020 však FAA naši žádost zamítla s tím, že „příslušné záznamy pocházejí z vyšetřovacího spisu“, a jsou proto ze zveřejnění vyňaty. Agentura se odvolávala na výjimku 7(A), kterou Kongres navrhl tak, aby chránila záznamy, které byly „sestaveny pro účely vymáhání práva“ a „u nichž lze důvodně očekávat, že by mohly narušit řízení o vymáhání práva“. FAA neupřesnil, do jakého řízení by záznamy mohly zasahovat; Ghislaine Maxwellovou, Epsteinovu bývalou přítelkyni a důvěrnici, čeká tento měsíc soudní proces kvůli obvinění ze sexuálního obchodování.

Navzdory původnímu zamítnutí však FAA začátkem tohoto roku nedopatřením zaslala Insiderovi část Epsteinových letových záznamů spolu s korespondencí k nesouvisející žádosti FOIA. Záznamy obsahovaly údaje o 2 300 letech čtyř soukromých letadel registrovaných na Epsteina v letech 1998 až 2020. Většina z nich se objevila ve vyhledávací databázi Insideru, která obsahovala všechny známé lety spojené s Epsteinem.

Nové záznamy FAA rovněž odhalují 704 dříve neznámých letů, které Epsteinova letadla uskutečnila. Patří mezi ně stovky cest z tříleté mezery ve veřejných záznamech, z let 2013 až 2016, kdy pohyb letadel nebyl zaznamenán.

Aktivity Jeffreyho Epsteina v soukromých letadlech, 1995-2019

Zdroj: ADSB; soudní dokumenty; Federální letecký úřad, graf: Taylor Tyson

Nové záznamy o letech neobsahují jména pasažérů, ale mohou poskytnout vodítka o místě pobytu Epsteinových blízkých spolupracovníků. Maxwellová byla častým pasažérem na palubě letadel zhrzeného finančníka.

Epstein vlastnil Gulfstream II (prodaný v listopadu 2013), Gulfstream IV (prodaný před jeho zatčením), Gulfstream GV-SP a Boeing 727 (přezdívaný „Lolita Express“), který notoricky převážel významné pasažéry a dívky po celém světě. Podle letových seznamů odtajněných v rámci případu pomluvy proti Maxwellové patřily mezi cestující Epsteinových letadel veřejné osobnosti od prezidentů Donalda Trumpa a Billa Clintona až po supermodelku Naomi Campbellovou a astronauta Johna Glenna.

Deník Insider o Epsteinově leteckém cestování rozsáhle informoval, popsal letové trasy jeho letadel před jeho zatčením a zveřejnil databázi všech známých letů jeho letadel, v níž lze vyhledávat. Databáze, která byla aktualizována, nyní zahrnuje lety sestavené ze soudních záznamů, veřejných údajů o letových signálech ze systému ADS-B (Automatic Dependent Surveillance-Broadcast) a záznamů FAA.

Kromě toho, že záznamy FAA vyplňují tříletou mezeru v polovině roku 2010, potvrzují záznamy letů sestavené Epsteinovými piloty a zjištěné díky analýze dat ADS-B provedené agenturou Insider. Objasňují počáteční a koncové body, které byly nejednoznačné kvůli neúplným údajům ADS-B, které závisí na dostupnosti pozemních přijímačů, jež zachycují signály z letadel nad hlavou; v odlehlých oblastech a nad vodními plochami často signál vypadává. Údaje potvrzují, že Epstein cestoval do oblastí, jako je Cabo a Marrákeš, a často navštěvoval Americké Panenské ostrovy, kde se nacházel jeho soukromý ostrov.

Dvě Epsteinova letadla pokračovala v cestách i po jeho zatčení a následné smrti. Jeho Gulfstream GV-SP – letadlo, kterým létal těsně před svým zatčením – byl počátkem roku 2020 převezen do Palm Beach na Floridě, kde byl později uveden na trh. Jeho Gulfstream IV s ocasním číslem N120JE je stále registrován na Epsteinovu bývalou společnost JEGE LLC, podnik, který pilot z Georgie v tichosti získal v týdnech před Epsteinovým zatčením v červenci 2019. Pilot 20. října zažaloval Epsteinovu pozůstalost u federálního soudu s tvrzením, že si nebyl vědom toho, že letadlo bylo používáno v „kriminálním podniku“, a že společnost byla „poškozena stigmatem“ spojeným se sexuálním delikventem.

Nově získané záznamy FAA navazují na cestovní vzorce zjištěné v rozsáhlejším souboru údajů o Epsteinových letech, který zveřejnil deník Insider. Epsteinova letadla létala nejčastěji mezi New Yorkem a Palm Beach, kde byla jeho hlavní sídla, a také do jeho sídel v Paříži, Novém Mexiku a na Panenských ostrovech.

Epsteinovy tryskáče létaly hojně v posledních 24 letech jeho života, nejhojněji však cestovaly na počátku 80. let, kdy uskutečnily 906 letů, což je více než třetina všech letů, které Epstein uskutečnil.

Zdroj: bi.com