Epidemie spalniček v Evropě loni doběhla o 60 tisíc lidí více než v roce 2017. Podle informací, kterou v neděli zveřejnila televizní stanice Nova, se nyní Rusku vyčítá podíl viny na vypuknutí smrtelné epidemie.  (Foto: Wikimedia)

Na portálu české stanice  Nova se píše:

„Za epidemii spalniček, která v posledních dnech sužuje Evropu, můžou podle odborníků z americké Asociace veřejného zdraví dezinformace o škodlivosti očkování, kolující už několik let po internetu. Jejich původ je podle odborníků v Rusku.

Vysvětluje se to tím, že ruské skupině dezinformátorů, která byla mimo jiné obviněna, že v roce 2016 narušila průběh amerických voleb, se vyčítá podíl viny na vypuknutí smrtelné epidemie spalniček v Evropě. Její členové, takzvaní internetoví trollové, totiž na internetu dlouhodobě odrazovali rodiče od očkování. Neočkované děti jsou pak pro viry této velmi nepříjemné nemoci snadným terčem.“

Na základě nedávno zveřejněného průzkumu Světové zdravotnické organizace  WHO lze konstatovat, že v loňském roce množství lidí nakažených spalničkami vzrostlo na 82 596 případů, v porovnání s výsledky z roku 2017 je to ohrožující množství (25 863 případů v roce 2017). Nejvíce lidí nemoc doběhla na Ukrajině.