V areálu průmyslové továrny Sokolovská uhelná ve Vřesové na Sokolovsku unikala ve středu odpoledne zapáchající látka. Společnost tvrdí, že tato látka není nebezpečná. Lidé z okolních obcí však uvedli, že zápach byl velmi silný a někteří z nich dokonce zvraceli. Píše o tom portál TN.cz.

Závod Sokolovská uhelná únik látky oficiálně potvrdil na svém webu. „V 16:45 došlo k poruše na generátorovně ve Vřesové a následnému úniku zapáchajících látek z technologie. Porucha byla již v 17:00 odstraněna, a nedošlo k ohrožení zdraví,"  napsala společnost na Facebooku.

„Podle toho, jak se budou vyvíjet rozptylové a klimatické podmínky může v následujících hodinách přetrvávat v ovzduší zápach uniklých látek, který však není zdraví škodlivý," uvedla společnost.

Místním je však ze silného zápachu špatně. „Lidé zvrací, mají bolesti hlavy, nemohou dýchat a omdlévají. Nemůžou se otvírat okna, natož vycházet ven!" rozčilují se obyvatelé Vřesové, kteří se ozvali redakci TN.cz.

Touto situací se zabývá také město Chodov, které zápach také zasáhl.

„Vedení města je znepokojeno zápachem, který během uplynulé noci výrazně zasáhl do života občanů Chodova. O situaci jsme byli informováni stejně jako veřejnost kolem desáté hodiny večerní. Považujeme za nešťastné, jak a kdy jsme se o situaci dozvěděli a hodláme v tomto směru vyvolat jednání s vedením podniku," napsali na facebookový profil města starosta Patrik Pizinger a místostarosta Luděk Soukup.

Koncentraci látek v ovzduší měřilo město i složky integrovaného záchranného sboru. Podle zástupců Chodova hranice nebezpečné koncentrace nebyla překročena. Město navíc nemůže nijak společnost kontrolovat.

Místní jsou velmi naštvaní. „Měl by si to někdo pěkně odskákat! Toto není normální,"  uvedla znepokojený komentář uživatelka v diskuzi na facebookových stránkách města.

„Děkujeme, že situaci řešíte. Včera byl stav ovzduší opravdu nesnesitelný. Dětem i mně bylo fyzicky opravdu zle,"  postěžovala si další uživatelka.