Ve středu 20. února ministerstvo obrany Ruské federace zveřejnilo video, natáčené během testování bezpilotního ponorného vojenského zařízení Poseidon. (Foto: Youtube)

Ve videu, které trvá jen několik sekund, je vidět východ Poseidonu z kontejneru, který imitoval náležité oddělení bezpilotní ponorky.

Dříve portál Business Insider uveřejnil článek s odkazem na odborníky, v němž se uvádí, že skutečným cílem ruských hlubinných přístrojů Poseidon je rozpad NATO.

Ve středu během proslovu ruského prezidenta na Federálním shromáždění Putin oznámil, že na jaře tohoto roku by měla být na hladinu spuštěna první jaderná ponorka vybavená komplexem Poseidon. 

Putin oficiálně potvrdil existenci bezpilotního ponorného vojenského zařízení. Podle ruského prezidenta byly úspěšně dokončeny testy „inovovaného jaderného reaktoru", který je stokrát menší než stávající reaktory na ponorkách, ale je silnější a je schopen dvěstěkrát rychleji přejít na maximální výkon.

Podle něj se tento dron může pohybovat „ve velké hloubce a na mezikontinentální vzdálenosti rychlostí, která je násobkem rychlosti ponorek, nejmodernějších torpéd a všech typů hladinových lodí". Jak poznamenal ruský prezident, tyto ponorky mají „nízkou hlučnost, vysokou manévrovatelnost a jsou prakticky nezranitelné ze strany nepřítele. Prostě neexistují prostředky, které by jim dnes mohly čelit". 

Vladimir Putin také dodal, že Poseidon může být vybaven jak konvenčními, tak i jadernými střelami, které mu umožní zasáhnout širokou škálu cílů, včetně skupiny letadlových lodí, pobřežního opevnění a infrastruktury."