Egyptský parlament v pondělí jednomyslně schválil možné vyslání armády země k provádění bojových misí mimo Egypt. (Foto: GFF)

„Parlament jednomyslně schválil vyslání členů egyptských ozbrojených sil k provádění bojových misí mimo zemi za účelem ochrany národní bezpečnosti strategickým arabským směrem proti ozbrojeným zločineckým skupinám a zahraničním teroristům,“ uvedla státní televize.

„Během historického zasedání parlament projednával výsledky egyptské bezpečnostní rady, která se konala v neděli pod vedením prezidenta (Abd al-Fattáh) as-Sísí, a hrozby státu ze západu,“ uvedl kanál.
Tato otázka byla projednána během setkání za zavřenými dveřmi bez přítomnosti médií. V hale byl náměstek ministra obrany Egypta Mamdouh Shaheen.

Podle egyptské ústavy může prezident země po získání souhlasu parlamentu vyhlásit válku nebo vyslat egyptské jednotky k provedení bojové mise mimo zemi.

Zástupce vedoucího výboru pro arabské záležitosti egyptského parlamentu Ahmad Imbabi již dříve řekl Sputniku, že parlament plánuje projednat možné vyslání egyptských jednotek do Libye v neděli nebo v pondělí. Očekává, že většina poslanců bude hlasovat pro toto rozhodnutí.

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí se ve čtvrtek setkal v Káhiře s šejky a staršími libyjských kmenů. Setkání se uskutečnilo v rámci konference s názvem „Egypt a Libye: Jeden lid a jeden osud“. Během konference zástupci libyjských kmenů potvrdili výzvu Egyptu na podporu libyjské armády a kmenů k osvobození země.

V roce 2011 vypukla v Libyi občanská válka. Po svržení a zavraždění libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Libye prakticky přestala fungovat jako jednotný stát. V zemi nyní panuje dvojvládí. Parlament zvolený lidmi zasedá na východě. Na západě, v hlavním městě Tripolisu, je u moci Vláda národní jednoty v čele s Fayezem Sarrajem, vytvořená s podporou OSN a Evropské unie. Úřady východní části země jednají nezávisle na Tripolisu a spolupracují s Libyjskou národní armádou vedenou maršálem Chalífou Haftarem, který se od dubna 2019 nepřestává pokoušet o dobytí Tripolisu.

Zdroj:  aljazeera.com