Turecká vrtná loď Fatih zahájila průzkumné vrty na dně Černého moře, sdělil v pondělí ministr energetiky a přírodních zdrojů Fatih Dönmez. (Foto: Luis Díaz-Bedia Astor / TCG Gökçeada (F-494) in the Black Sea, 14th July 2005)

Loď Fatih dříve vykonala vrty na šelfu ve východní části Středozemního moře, také u pobřeží Kypru.

„Loď Fatih zahájila s modlitbami a podporou našeho lidu první vrty v Černém moři. Hodláme prozkoumat každý metr čtvereční našich moří, abychom zajistili energetickou bezpečnost Turecka. A pokud tam něco je, určitě to najdeme,“ napsal ministr na Twitteru.

Turecko trvá na spravedlivém rozdělení přírodních zdrojů Kypru mezi kyperské Řeky a kyperské Turky, prohlásil dříve mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy v odpovědi na prohlášení hlavy evropské diplomacie Josepa Borrela.

Borrel předtím sdělil, že ministři zahraničí EU chystají eventuální opatření v reakci na aktivity Turecka ve východním Středomoří, zejména na vrty ve výhradním ekonomickém prostoru Kypru.

„Vztah Turecka k problémům východního Středomoří je známý. Prvním krokem v jejich vyřešení je určení nástrojů spolupráce ve sféře spravedlivé výměny uhlovodíkových zdrojů mezi dvěma národy ostrova, obnovení dialogu s Tureckem, vytvoření ovzduší pro dialog a spolupráci v regionu bez předběžných podmínek,“ praví se v prohlášení Aksoye.

Napětí ve východním Středomoří může být podle jeho názoru zmírněno pouze, pokud tento přístup akceptují všechny zúčastněné strany.

Vláda Kyperské republiky učinila nejednou prohlášení o stálém porušování Tureckem suverénních práv Kypru. Ankara podnikla zejména vrty v mořském prostoru Kypru a provádí seizmický průzkum ve výhradním ekonomickém prostoru a na šelfu Kypru, čímž porušuje jeho suverénní práva. EU nejednou odsoudila tyto aktivity. Turecko ale prohlašuje, že hodlá v průzkumu a vrtání na kyperském šelfu pokračovat. EU vyhlásila individuální sankce proti fyzickým osobám a společnostem, jež se podílejí na vrtání, která obsahují zablokování aktiv a zákaz vstupu do zemí EU.

Zdroj: snews.com