Filipínský prezident Rodrigo Duterte ostře reagoval na slova Washingtonu, který Filipínám diktoval, jaké zbraně mají nakupovat. Američany však uklidnil tím, že ponorky, které údajně Filipíny zakoupí u Ruska, proti nim nebudou použity.

Americký náměstek ministra obrany pro asijské a tichomořské záležitosti Randall Schriver minulý týden varoval Filipíny, aby pečlivě zvážily pořízení ruských ponorek a dalších zbraní, jelikož by to mohlo ohrozit vztahy mezi Washingtonem a Manilou. Na tento Schriverův výrok ostře zareagoval filipínský prezident Rodrigo Duterte.

„Proč? Bránili jste v tom i jiným zemím? Proč v tom bráníte zrovna nám? Varujete nás… Kdo si myslíte, že jste, když nás varujete?" prohlásil filipínský lídr během svého projevu ve městě Davao.

Duterte USA obvinil ze snahy ponechat Filipíny „na pozadí", co se týče obranných schopností. „Vietnam má sedm ponorek, Malajsie má dvě a Indonésie jich má asi osm. Jsme jediní v regionu, kteří nemají žádnou ponorku," prohlásil prezident.

Duterte se však Washington pokusil uklidnit slibem, že ponorky nebudou použity proti nim a dodal: „Ani je nemůžeme použít proti Číně nebo komukoliv jinému, protože nejsme dostatečně vyzbrojeni."