Velitelská loď amerického námořnictva Mount Whitney vstoupila do Baltského moře. O tom svědčí informace z monitorovacího kanálu Marine Traffic. (Foto: Wikimedia)

Loď se bude účastnit námořních cvičení NATO Baltops (Baltic Operations) 2019, které se budou konat mezi 9. a 21. červnem vedle pobřeží Německa, Polska, Lotyšska, Litvy, Švédska a Dánska.

Manévrů se bude účastnit 18 členských zemí aliance. Celkově se bude cvičení účastnit okolo 12 tisíc vojáků, 44 vojenských lodí a více než 40 letadel.

V rámci cvičení se plánují provést výsadkové operace, procvičit obranu před leteckými útoky protivníka a boj s hladinovými plavidly.

Rusko v posledních letech hovoří o bezprecedentní aktivitě NATO u svých západních hranic. Aliance rozšiřuje iniciativu a označuje to za „zadržování ruské agrese“.

Tiskový mluvčí ruského prezidenta Putina Dmitrij Peskov dříve prohlásil, že Moskva nepředstavuje pro nikoho hrozbu. Nenechá ovšem bez povšimnutí činnosti, které jsou potenciálně nebezpečné pro její zájmy. Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov také vyzval NATO zastavit vojenské aktivity u hranic země, aby bylo možné snížit napětí.

Americký prezident Donald Trump po nástupu do funkce od členů NATO začal tvrdě vyžadovat, aby plnili své závazky na vydělování 2 % HDP pro vojenské účely.

Tento závazek, který se vztahuje na všechny členské země Severoatlantické aliance, neplní ani Česká republika, ani Slovensko. Neplní ho ani sousední Německo, nehledě na to, že se v současné době jedná o největší evropskou ekonomiku.

Kritéria 2 % výdajů na obranu v NATO splnilo v roce 2018 pouze šest evropských zemí. Kromě Spojených států se jednalo o Estonsko, Řecko, Polsko, Lotyšsko, Litvu a Velkou Británii. Podle informací Euronews utratily evropské národy v roce 2018 průměrně 1,51 % procenta HDP na vojenské účely.

Americký prezident Trump v minulém roce také poukazoval na schizofrenii evropské politiky. „K čemu je NATO dobré, když Německo platí Rusku miliardy dolarů za energii a plyn? (…) USA platí za ochranu Evropy, a následně ztrácí miliardy dolarů z obchodu. (Německo – red.) musí platit 2 % HDP okamžitě, a ne až v roce 2025 (podle plánů německé vlády – red.),“ napsal Trump na Twitteru.

NATO bylo založeno po druhé světové válce v roce 1949 na principu kolektivní obrany proti takzvanému komunistickému bloku. Ten později založil v roce 1955 Varšavskou smlouvu. Po odchodu SSSR ze světové politické scény byla v roce 1991 Varšavská smlouva rozpuštěna. Nehledě na tento fakt a nehledě na ústup komunismu z evropského prostoru, NATO nebylo zrušeno. Právě naopak, začalo se rozšiřovat směrem na východ k ruským hranicím.

V roce 1990 západní politici opakovaně ujišťovali sovětského lídra Michaila Gorbačova, že NATO se nerozšíří na východ od německých hranic výměnou za opětovné sjednocení Německa. Tyto sliby západních politiků ovšem nebyly dodrženy a již v roce 1997 byly do Severoatlantické aliance pozvány Česká republika, Polsko a Maďarsko.