Ani jeden cizí voják nevstoupí do Venezuely, země má vlastní armádu, která je schopna jí ubránit, prohlásil venezuelský prezident Nicolás Maduro. Jeho vystoupení bylo vysíláno na Twitteru. (Foto: Wikimedia)

„Sem do Venezuely nevstoupí nikdo, ujišťuji vás, ani jeden voják agresor, ať jdou, odkud přišli. Copak nemáme ozbrojené síly schopné Venezuelu ubránit?" řekl Maduro. Podotkl přitom, že stát už zažívá vážný psychologický útok na sociálních sítích.

Maduro v pondělí spoluobčany ujistil, že se země nestane obětí ani cizí intervence, ani státního převratu, ani ozbrojeného konfliktu. Potvrdil rovněž plány vlády zvýšit početní stav útvarů domobrany na dva miliony lidí.

Juan Guaidó, který se vyhlásil za prezidenta 23. ledna, dříve oznámil zřízení tří středisek na sběr humanitární pomoci pro Venezuelu: ve městě Cúcuta na hranici s Kolumbií, v Brazílii a na ostrově v Karibském moři.

Limská skupina (Grupo de Lima) ze své strany požádala venezuelské ozbrojené síly, aby projevily loajalitu vůči Guaidóvi a nebránily dodávkám humanitární pomoci do Venezuely.

O možnosti vyslání ozbrojených sil do Venezuely promluvil prezident USA Donald Trump. V Caracasu toto prohlášení rozhodně odsoudili jako odporující normám mezinárodního práva a stanovám OSN.

Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó se vyhlásil 23. ledna za hlavu státu na období prozatímní vlády.

USA a řada jiných zemí prohlásily, že uznávají Guaidóa za prezidenta a požádali od prezidenta Nicoláse Madura, jehož zvolení nepokládají za zákonné, aby nepřipustil silové akce proti opozici. Maduro se označil za ústavního prezidenta, předsedu opozičního parlamentu označil za loutku USA.

Rusko, Čína a řada jiných zemí podpořily Nicoláse Madura jako zákonného prezidenta Venezuely.