Nová studie naznačuje, že dlouhodobé užívání léků na poruchu pozornosti a hyperaktivitu (ADHD) může zvyšovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a že toto riziko se zvyšuje, čím déle se lék užívá. (Foto: Flickr)

Výsledky studie provedené ve Švédsku byly zveřejněny v časopise JAMA Psychiatry a upozorňují na možná rizika dlouhodobého užívání léků na ADHD.

Podle údajů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí bylo ADHD diagnostikováno přibližně u 6 milionů, tedy u každého desátého dítěte ve věku od 3 do 17 let. Přibližně 8,7 milionu dospělých ve Spojených státech má rovněž ADHD. Jedinci s ADHD mohou mít potíže s pozorností, obtížně vydržet sedět v klidu nebo jednat bez přemýšlení; příznaky a specifika se u jednotlivých osob liší.

Léky jsou standardní léčebnou metodou již desítky let, napsali vědci a dodali, že „užívání léků na ADHD se v posledních desetiletích výrazně zvýšilo jak u dětí, tak u dospělých“. Medikamentózní léčba zahrnuje stimulační a nestimulační terapii, přičemž způsoby léčby se určují podle potřeb pacienta.

Riziko roste s délkou užívání

Ve studii vědci zkoumali 13 let záznamů v Národním registru hospitalizovaných osob u více než 278 000 osob ve věku od 6 do 64 let s ADHD. Zjistili, že čím déle jedinec užíval léky na ADHD, tím vyšší bylo riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění ve srovnání s těmi, kteří léky na ADHD neužívali. Navíc každý další rok, kdy jedinec užíval léky ADHD, zvyšoval riziko srdečního onemocnění v průměru o 4 %. Celkově z výsledků vyplývá, že riziko srdečních onemocnění bylo o 23 procent vyšší u osob, které užívaly léky ADHD déle než pět let, ve srovnání s těmi, které je nikdy neužívaly. Riziko bylo stabilní u dětí i dospělých, a to jak u mužů, tak u žen.

Mezi kardiovaskulární onemocnění spojená s léky ADHD patří hypertenze a onemocnění tepen. Nebylo zjištěno zvýšené riziko dalších přidružených onemocnění, jako je srdeční selhání, arytmie, tromboembolické onemocnění, onemocnění tepen a jiné formy srdečních chorob.

Studie potvrzuje předchozí výzkum, který naznačoval, že pacienti užívající stimulační léky ADHD, jako je Ritalin nebo Adderall, jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění než pacienti užívající nestimulační léky ADHD. Důvodem tohoto vývoje je pravděpodobně to, že stimulanty v těchto lécích jsou známé tím, že zvyšují krevní tlak, nabuzují nervový systém a nutí srdce pracovat intenzivněji.

Autoři studie poznamenali, že lékaři by měli „být ostražití při sledování pacientů … a důsledně posuzovat známky a příznaky KVO (kardiovaskulárních onemocnění)“, zejména u pacientů užívajících vysoké dávky stimulačních léků.

Osoby užívající léky na ADHD by měly pravidelně sledovat stav svého srdce. Pacienti s ADHD se mohou spolehnout na publikaci American Heart Association’s Life’s Essential 8, což je soubor klíčových zdravotních návyků a faktorů, které mohou změnit riziko srdečních onemocnění. Mezi 8 základních faktorů patří následující:

  • Zdravé stravování.
  • Větší aktivita.
  • Přestat kouřit.
  • Dostatek spánku.
  • Regulace hmotnosti.
  • Kontrola hladiny cholesterolu.
  • Kontrola hladiny cukru v krvi.
  • Kontrola krevního tlaku.

Žádný důkaz příčiny

Výzkumníci upozornili na omezení studie případů a kontrol, včetně toho, že nemůže prokázat, že léky ADHD způsobují jakékoli problémy s kardiovaskulárními chorobami.

Navíc byl vzorek studie omezen na jednu zemi, což by mohlo naznačovat potřebu větší rozmanitosti v budoucnu.

Významná poznámka: Výzkumníci nezkoumali riziko kardiovaskulárních onemocnění u těch, kteří již měli problémy se srdcem.

Autoři uvedli, že je třeba provést další výzkum, který by zkoumal osoby s již existujícím kardiovaskulárním onemocněním. „Hodnocení rizika u nich vyžaduje jiný design studie, který pečlivě zváží potenciální vliv předchozích znalostí a pravidelného sledování,“ napsali.

Zdroj: theepochtimes.com