Lithium se v posledních letech stalo nezbytným, především kvůli rozmachu elektromobilů a dalších čistých technologií, které jsou na lithiových bateriích závislé. (Foto: Elements)

Celosvětový trh s lithium-iontovými bateriemi měl v roce 2022 hodnotu 52 miliard dolarů a očekává se, že v roce 2030 dosáhne 194 miliard dolarů.

V níže uvedené infografice, která využívá údaje z United States Geological Survey, zkoumá Bruno Venditti z Visual Capitalist největší země produkující lithium na světě.

Austrálie a Chile

Mezi největšími producenty lithia vynikají Austrálie a Chile, na které v roce 2022 připadne téměř 77 % celosvětové produkce.

*Údaje o produkci v USA nebyly zveřejněny, aby nedošlo k prozrazení vlastních údajů společnosti.

Austrálie, přední světový producent, těží lithium přímo z dolů na tvrdé horniny, konkrétně z minerálu spodumenu.

Chile spolu s Argentinou, Čínou a dalšími předními producenty získává lithium ze solanky.

Tvrdé horniny poskytují větší flexibilitu, protože lithium obsažené ve spodumenu lze zpracovat buď na hydroxid lithný, nebo na uhličitan lithný. Nabízí také rychlejší zpracování a vyšší kvalitu, protože spodumen obvykle obsahuje vyšší obsah lithia.

Získávání lithia ze solanky zase nabízí výhodu nižších výrobních nákladů a menšího dopadu na životní prostředí. Následující vizuální obrázek od společnosti Benchmark Minerals pomáhá rozdělit uhlíkový dopad různých typů těžby lithia.

S tím, že těžba ze solanky může také čelit problémům souvisejícím s dostupností vody a dopady na životní prostředí v místních ekosystémech.

Historické změny v dodavatelském řetězci lithia

V 90. letech 20. století byly největším producentem lithia Spojené státy, které v roce 1995 produkovaly více než třetinu celosvětové produkce.

Nakonec však USA předstihlo Chile, které zažilo boom produkce v Salar de Atacama, jednom z nejbohatších ložisek solanky lithia na světě. Od té doby prudce vzrostla také produkce lithia v Austrálii, která nyní představuje 47 % světové produkce lithia.

Čína, která je třetím největším světovým producentem, se nezaměřuje pouze na rozvoj domácích dolů, ale v uplynulém desetiletí také strategicky získala aktiva v oblasti lithia v hodnotě přibližně 5,6 miliardy dolarů v zemích, jako je Chile, Kanada a Austrálie.

V Číně se navíc v současné době nachází téměř 60 % světové kapacity na rafinaci lithia pro baterie, což podtrhuje její dominantní postavení v dodavatelském řetězci lithia.

Uspokojení poptávky po lithiu: Potřeba nové výroby

Vzhledem k tomu, že se ve světě zvyšuje výroba baterií a elektromobilů, předpokládá se, že poptávka po lithiu prudce vzroste.

V roce 2021 činila celosvětová produkce ekvivalentu uhličitanu lithného (LCE) 540 000 tun.

Do roku 2025 se očekává, že poptávka dosáhne 1,5 milionu tun LCE. Do roku 2030 se odhaduje, že toto číslo přesáhne 3 miliony tun.

Zdroj: pubs.usgs.gov