Scénář, o kterém uvažují stratégové z Wall Street: „Evropské akcie se propadnou o 20 %. Rozšíření úvěrových spreadů na junk úvěry nad krizovou úroveň roku 2020. Euro klesne na pouhých 90 centů, než druhou největší ekonomiku světa postihne plnohodnotná recese.“ (Foto: Flickr)

V noci na dnešek pak hlavní ekonom Deutsche Bank Eric Heymann ve své poznámce (dostupné pro předplatitele) uvedl tři nejpravděpodobnější scénáře, jak by mohlo vypadat období po udržení. Jak píše Heymann, „vypracovali jsme tři scénáře, jak by se mohly v příštích měsících vyvíjet dodávky ruského plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 i přechodového bodu Waidhaus“.

  • Scénář 1: Status quo ante. Zde DB předpokládá, že se dodávky ruského plynu vrátí na úroveň, kterou jsme zaznamenali v týdnech před současným obdobím údržby plynovodu Nord Stream 1, tj. o 60 % nižší než na konci května.
  • Scénář 2: Balancování na ostří nože. Zde banka předpokládá další snížení dodávek ruského plynu oběma plynovody na polovinu. To by odpovídalo pouze 20 % ruských dodávek plynu viděných do května 2022 (tento scénář byl dnes potvrzen, jak je popsáno v článku „Gazprom Casts Doubt On Reopening Nord Stream Even As Canada Grants Sanctions Waiver For Stranded Turbines“).
  • Scénář 3: Toto je nepříznivý scénář: vítejte v zimě s příděly plynu. Ve třetím scénáři DB předpokládá, že Rusko po období údržby zcela uzavře plynové kohouty do Německa. To se týká i dodávek přes Waidhaus během několika následujících měsíců. To je v historickém srovnání poměrně velké číslo, i když je nižší než nedávné maximum zhruba 3 000 GWh denně. Nizozemsko a Norsko již od konce května zvýšily svůj vývoz do Německa zhruba o 20 % (se značnou volatilitou).
  • Zatím to vypadá dobře a mnohem více se dozvíte v celé zprávě, která je k dispozici pro předplatitele – a kterou vřele doporučujeme přečíst každému, kdo žije v Evropě a naivně věří místní energetické propagandě, a to hned. Co nám však přijde nejpozoruhodnější, je hodnocení DB, které se netýká nabídky, ale poptávky, tj. projekce banky týkající se německé spotřeby plynu.

Zde, jak píše Heymann, zůstane poptávka v příštích několika měsících zhruba 10 % pod příslušnou úrovní před rokem: „Toto snížení je způsobeno úsporami domácností, průmyslu a sektoru služeb, které jsou motivovány velmi vysokými cenami plynu.“

A bude hůř: podle DB celkový slabší hospodářský vývoj – protože pro připomenutí, Evropa se velmi brzy ocitne v hluboké recesi – utlumí poptávku po plynu ve zpracovatelském průmyslu.

Pointa však přichází, když DB uvažuje o možném „nahrazení plynu“ jinými zdroji energie – v energetice banka uvádí černé a hnědé uhlí, pokud jde o domácnosti, předpovídá, že „pro účely vytápění bude pokud možno využíváno dřevo“, zatímco průmysl přejde na ropné deriváty, což vše přispěje ke snížení poptávky po plynu.

Čtete správně: největší evropská banka nyní předpovídá, že stále více německých domácností bude k vytápění používat palivové dřevo! Možná, že nechat drobného skandinávského puberťáka určovat energetickou politiku země přece jen nebyl ten nejchytřejší nápad.

Závěrem DB konstatuje, že úspory i substituce již vedly ke snížení spotřeby plynu v Německu o více než 14 % meziročně v prvních pěti měsících roku 2022. Jak však banka poznamenává, „velký podíl na těchto úsporách má mírná zima 2021/22, a proto předpokládáme snížení „pouze“ o dalších 10 %“.

Samozřejmě, že štípání dříví a jeho použití na topení – návrat do slavných časů bismarckovského Německa 19. století, i kdyby jen z hlediska vytápění – bude připadat v úvahu pro velmi malý počet německých domácností; smutnou pravdou je, že pokud Evropu postihne mrazivá zima, budou obětí desetitisíce, ne-li více. Německo však alespoň dá Putinovi lekci (jakou, to si nejsme zcela jisti).

Zdroj: zerohedge.com