Tento drastický krok přichází po smíšených signálech ze strany ruských představitelů a regulačních orgánů. (Foto: Wikimedia)

Ruský prezident Vladimir Putin včera podepsal zákon o národním zákazu používání digitálních aktiv k platbám.

Opatření přichází poté, co ruská vláda a centrální banka dlouho diskutovaly o tom, co s kryptoměnami dělat.

Již v lednu navrhla Ruská centrální banka úplný zákaz kryptoaktiv – pro platby nebo investice. Dnešní zákon nejde tak daleko. V únoru ruské ministerstvo financí předložilo vládě návrh nařízení o kryptoměnách, který stejně jako dnes přijatý zákon umožňuje investovat do digitálních aktiv, jako je Bitcoin nebo Ethereum, ale ne je používat k nákupu věcí.

Zákon, jak byl zveřejněn na internetových stránkách ruského parlamentu a přeložen pomocí překladače Google, zní:

„Je zakázáno převádět nebo přijímat digitální finanční aktiva jako protihodnotu za převedené zboží, provedené práce, poskytnuté služby, jakož i jakýmkoli jiným způsobem, který umožňuje předpokládat platbu za zboží (práce, služby) digitálním finančním aktivem, pokud federální zákony nestanoví jinak.“

Rusko je od invaze na Ukrajinu v centru pozornosti kryptoměn. V důsledku toho velké kryptografické společnosti, jako jsou Binance a Coinbase, uvedly, že budou dodržovat zákony USA nebo Evropské unie o omezení používání burz Rusy.

Kryptolegislativa v Rusku je komplikovaná: tamní centrální banka dříve vyzvala k zákazu těžby bitcoinů a kryptografických transakcí, ale na začátku letošního roku ministerstvo financí uvedlo, že by bylo „nutné umožnit“ rozvoj kryptoměnových technologií.

Prezident Putin v lednu vyjádřil nadšení pro těžbu bitcoinů, když řekl, že Rusko má „určité konkurenční výhody“ včetně „přebytku elektřiny a dobře vyškoleného personálu, který je v zemi k dispozici“ pro těžbu této měny.

Bitcoin uzavírá týden poklesem o zhruba 5 % na 20 790,64 USD, Ethereum se drží na 1 231,54 USD, což je podle údajů CoinMarketCap pokles o necelé procento za 7 dní.

Zdroj: decrypt.co