DAVOS, ŠVÝCARSKO – WEF na své každoroční konferenci v Davosu vytvořil diskusní panel s názvem „Co když Ukrajina prohraje?“, což by ještě před rokem bylo nemyslitelné. (Foto: Youtube)

Tento panel představuje přinejmenším přiznání globalistů, že Ukrajina může být Ruskem poražena navzdory záplavě peněz, výzbroje a zpravodajských prostředků, které západní vlády Ukrajině poskytly.

Od roku 2022 se narativ posunul od řečí o úplném vítězství nad Ruskem včetně znovudobytí Donbasu a dokonce i Krymu k pouhému udržení současné fronty a udržení stálého přísunu munice a rekrutů.

Samotný panel je z velké části složen z ukrajinských představitelů, kteří jsou tam proto, aby překrucovali fakta, nikoli aby vedli upřímnou diskusi o realitě v zákopech.

Zdá se, že jediným alespoň trochu upřímným členem panelu je novinář Niall Ferguson, který přiznává, že situace na Ukrajině se dramaticky zhoršila. Připojuje se však k Ukrajincům, když napomíná rostoucí odpor americké veřejnosti k peněžní a vojenské podpoře.

Základní poselství? Pokud Ukrajina prohraje, bude to vaše vina.

Panel v Davosu zabýval fakty o šancích Ukrajiny, vyznívá spíše jako prodejní akce pro pokračování dodávek peněz a zbraní. Publiku je nabídnuta znepokojivá analýza nákladů a přínosů – Za cenu několika set miliard dolarů a životů stovek tisíc ukrajinských občanů dostanete na oplátku toto…

Řečníci dokonce tuto dynamiku označují za „investici“. Mezi nejodhalenější komentáře patří…

1) Členové panelu požadují, aby se udělalo více pro to, aby Ukrajina měla prostředky k úderu do srdce Ruska (což znamená rakety dlouhého doletu), což by jen otevřelo dveře k totálnímu bombardování civilních center ukrajinského obyvatelstva. Eskalace by mohla zahrnovat i jaderné údery, o nichž se Putin několikrát zmínil.

2) Panel tvrdí, že „globální společenství“ musí kolektivně schválit použití agresivnějších úderů proti Rusku. O povaze těchto úderů se ve skutečnosti nehovoří, ale mohlo by jít o cokoli od bombardování ruských měst, výroby, energetiky a zemědělství až po teroristické útoky na civilní obyvatelstvo. Dalo by se říci, že ve válce je všechno spravedlivé, ale o to nejde. Jde o to, že eskalace je zajištěna a mnoho civilistů zemře, pokud bude Ukrajina vyzbrojena špičkovými zbraněmi nebo použije taktiku, která riskuje mnohem vyšší vedlejší škody. To není scénář, který by většina Američanů chtěla usnadnit.

3) Pravděpodobně nejzajímavější a nejznepokojivější komentář panelu zazněl od politika Jehora Černěva, který poznamenal, že problémem Ameriky je, že vláda je nucena „naslouchat lidem“, což zpomaluje rozhodování o Ukrajině. Jinými slovy, diktatura v USA by lépe sloužila ukrajinským zájmům. Vzhledem k tomu, že Ukrajina je v současnosti v podstatě diktaturou, není tento názor překvapivý, ale přesto je zajímavé ho slyšet na veřejném fóru.

Zdroj: nhk.or.jp