Nově zpřístupněné tajné záznamy popisují proces výslechu, při kterém CIA mučila vězně. Z těchto záznamů vyplývá, že na mučení se podílela i současná ředitelka CIA Gina Haspelová.

Záznamy obsahují hlášení, která sepsala Haspelová, když působila jako velitelka na základně CIA v Thajsku v roce 2002. Odtajněné z áznamy zveřejnila v pátek nezisková organizace National Security Archive.

Hlášení Haspelové popisují výslech Abdala Ráhima Našírího, při němž bylo použito mučení. Našírí byl podezřelý z napojení na teroristickou organizaci Al-Káida*.

Podle všeho měl být Našírí v utajené věznici v Thajsku vystaven technice zvané waterboarding a dalším formám fyzického mučení ze strany agentů CIA. Ze zprávy vyplynulo, že se vyšetřovatelé domnívali, že podezřelý má informace o hrozbách USA, které nechtěl sdělit.

Jmenování Haspelové na post ředitelky CIA doprovázely kontroverze během slyšení v americkém Senátu. Senátoři jí pokládali otázky týkající se programu výslechů, které prováděla CIA a také se ptali na ničení důkazů o již zmiňovaném mučení.

Během slyšení Haspelová slíbila, že za jejího působení v čele CIA nelegální metody výslechu a zadržování osob již nebudou pokračovat.

Organizace National Security Archive byla založena v roce 1985 novináři a politology a na jejích stránkách je zveřejněno přes 100 000 odtajněných materiálů. Hlášení Haspelové organizace získala díky Zákonu o svobodném přístupu k informacím.