Po Washingtonu kolují zvěsti, že Spojené státy poskytly Ukrajině více zbraní, než administrativa veřejně oznámila. (Foto: Flickr)

V pátek jeden z vysokých představitelů Pentagonu uvedl, že USA již nějakou dobu v tichosti dodávají Ukrajincům vysokorychlostní protiradiolokační střely – používané k zaměřování radarových systémů.

„[K]dyž jsme poprvé oznámili počáteční poskytnutí raket HARM, způsob, jakým jsme to v oznámení charakterizovali, nebyl konkrétní. Popsali jsme, že poskytujeme protiradarovou schopnost,“ uvedl úředník.

O dva dny později zveřejnil server Yahoo! News článek, který tvrdil, že nedávné útoky na ruské cíle na Krymu nebyly výsledkem činnosti speciálních operačních týmů s výbušninami, jak naznačuje Ukrajina. Místo toho byly výbuchy výsledkem úderů raketami dlouhého doletu, uvedli bývalí američtí speciální operátoři v rozhovoru s MICHAELEM WEISSEM a JAMESEM RUSHTONEM. Poznamenali však, že Ukrajina nedisponuje raketami s takovým doletem, aby mohla zasáhnout leteckou základnu Saki na Krymu – přinejmenším ne raketami, o nichž Amerika a její partneři veřejně tvrdí, že je předali.

Jednou z možností podle Weisse a Rushtona je, že USA tajně poslaly na Ukrajinu armádní taktický raketový systém neboli ATACMS. Pokud je to pravda – a není jasné, zda je to pravda -, bylo by to v rozporu s tím, co administrativa veřejně prohlásila. V červenci poradce pro národní bezpečnost JAKE SULLIVAN na Aspenském bezpečnostním fóru řekl, že vyslání těchto raket by Rusko ještě více vyprovokovalo a potenciálně vyvolalo třetí světovou válku.

Dobře, takže NatSec Daily možná nad věcmi příliš přemýšlel. Ale dnes dva lidé obeznámení s tímto krokem uvedli, že USA do balíčku zbraní z 19. srpna zahrnuly i přesně naváděnou munici Excalibur, i když je administrativa veřejně neoznámila. Kromě toho dokument, který administrativa v pátek zaslala zákonodárcům a který viděl deník NatSec Daily, uvádí, co bylo v posledním balíčku za 775 milionů dolarů, s tím, že to, co jde na Ukrajinu, není „omezeno“ na to, co je uvedeno v oznámení.

Připouštíme, že se jedná o spekulace. Žádný člen administrativy nepotvrdil ani nenaznačil, že by na Ukrajinu byly tajně dodávány zbraně. I kdyby byly, je jen malá nebo žádná šance, že by se s námi podělili o utajované rozhodnutí.

Pokud však na teorii o tajných zbraních něco je, někteří odborníci by klidnější přístup podpořili. „Je potěšující, že administrativa zřejmě méně mluví a více dělá, pokud jde o transfery zbraní. To je dobře, protože to Rusům dává trochu nejistoty ohledně toho, co děláme,“ řekl TOM KARAKO z Centra pro strategická a mezinárodní studia.

Šuškanda o tom, že Spojené státy dávají Ukrajině víc, než dávají najevo, jen sílí, neumírá. Zůstaneme u toho, abychom zjistili, zda jde o součást fám z Washingtonu, nebo na tom skutečně něco je.

Zdroj: politico.com