V pátek brzy ráno se nekontrolovaně zřítila zpět na Zemi 23tunová čínská nosná raketa a spadla do jižní části Tichého oceánu. (Foto: Twitter / Aerospace Corporation)

Správce NASA Bill Nelson kritizoval Číňany za jejich bezohledný a nekontrolovaný návrat raketového nosiče do atmosféry.

„Čínská lidová republika opět zbytečně riskuje při nekontrolovaném návratu raketového stupně Dlouhý pochod 5B do atmosféry.“

„Nesdělila konkrétní informace o trajektorii, které jsou potřebné k předvídání přistávacích zón a snížení rizika.“

„Je velmi důležité, aby všechny země, které využívají vesmír, byly při svých vesmírných aktivitách zodpovědné a transparentní … a dodržovaly zavedené osvědčené postupy, zejména v případě nekontrolovaného návratu velkých trosek raketového tělesa – trosek, které by mohly velmi dobře způsobit velké škody nebo ztráty na životech.“

Americké vesmírné velitelství potvrdilo, že raketa Dlouhý pochod 5B vstoupila do zemské atmosféry nad jižní částí středního Tichého oceánu kolem 06:00 SELČ. Druhý objekt znovu vstoupil do atmosféry kolem 0606 ET, což naznačuje, že se raketa mohla rozlomit na polovinu.

Bylo to již počtvrté, co čínská raketa Dlouhý pochod 5B v posledních letech provedla neřízený návrat zpět na Zemi, což uvedlo svět do stavu vysoké pohotovosti, protože se dalo jen hádat, kam raketa doletí.

„Věc, na kterou chci v této souvislosti poukázat, je, že my, svět, záměrně nevypouštíme tak velké věci s úmyslem, aby spadly kamkoli,“ řekl na středeční tiskové konferenci Ted Muelhaupt, odborník na návrat do atmosféry a úlomky ze společnosti The Aerospace Corporation. „To jsme nedělali už 50 let,“ dodal.

Mluvčí ministerstva zahraničí Čao Li-ťien však tvrzení o bezohledném postupu Číny při návratu do atmosféry zpochybnil:

„Rád bych zdůraznil, že Čína vždy prováděla činnosti v oblasti mírového využívání vesmíru v souladu s mezinárodním právem a mezinárodní praxí – návrat posledního stupně rakety je mezinárodní praxí.“

Lijian uvedl, že nosná raketa „je navržena speciální technologií; většina komponentů shoří a bude zničena během procesu návratu do atmosféry a pravděpodobnost způsobení škod leteckým aktivitám a na zemi je extrémně nízká“.

Zdroj: zerohedge.com