Anonymní hnuti aktivistů Čeští elfové, které se věnuje monitoringu dezinformačních zdrojů na českém internetu, zařadilo do své pravidelné analýzy europoslance za KDU-ČSL Tomáše Zdechovského. Dotyčný na Twittreru nešetřil emocemi. (Foto: Flickr)

Jméno Zdechovského se objevilo v analýze ze dne 24. září, která byla zveřejněná s názvem Analýza: napojení ruské ambasády na českou dezinfo-scénu. Jeho názor byl zahrnut do části o hlavních narativech dezinformační scény. Podle elfů Zdechovský přejímá antiliberální témata, když vystupuje proti Istanbulské úmluvě.

Lidovecký europoslanec již dlouho mluví o nadbytečnosti Istanbulské úmluvy. Podle něj je většina bodů úmluvy součástí českého právního řádu a její přijetí tedy ženám neprospěje. Sám prý zpočátku patřil k podporovatelům úmluvy, názor změnil po slyšeních v Evropském parlamentu, na kterých bylo zdůrazňováno, že dokument cílí na ženské oběti, kritizuje absenci pomocných služeb pro ně. Akcentováno bylo i to, že úmluva má přispět ke zrovnoprávnění žen a pomoci jim v trestním řízení.

„Oběti nejsou pouze ženy. Oběťmi jsou děti, senioři i muži. Úmluva, která ze své podstaty hovoří o tom, že žena je obětí domácího násilí, je fackou mužským a dětským obětem,“ upozorňuje Zdechovský.

Většina mužů podle něj nikdy nepřizná, že byla obětí domácího násilí.

„Podle mě je Istanbulská úmluva naprosto nadbytečným a ideologickým dokumentem. Proto bychom jí měli odmítnout. Obětem násilí rozhodně ničím nepomůže,“ prohlásil v roce 2018.

Ani po nedávné zprávě Českých elfů se nevzdal svých slov, jen vyjádřil své rozhořčení nad anonymní skupinou, která podle něj začala být karikaturou sebe sama.

„Když jste proti nesmyslné Istanbulské úmluvě, jste ruský kolaborant? S tím už jděte, Čeští elfové, do hajzlu! Začali jste být karikaturou sebe sama. IÚ je nesmysl. A bojovat proti ní nemá nic společného s desinformacemi ani Ruskem!“ napsal europoslanec na Twitteru.

Čtenáři ho v komentářích podpořili.

„Celý ten koncept elfů je sám o sobě směšný. Internetový elf je to samé co troll, jen si hraje na ‚dobro‘. Byl jsem nějakou dobu v elfí FB skupině a bylo komické sledovat, jak se organizovaně slétávají do diskusních vláken se ‚špatnými‘ názory,” poznamenal uživatel jménem Jan Kozák

Čeští elfové je skupina aktivistů, která každý týden provádí monitoring dezinformačních webů dle svého názoru a zveřejňuje příklady tzv. manipulativních zpráv.

Spolek Čeští elfové vznikl v roce 2018 a inspiroval se obdobnou skupinou fungující v Pobaltí. Jedním z předních členů je publicista Bohumil Kartous. Další elfové se mezi sebou neznají a zůstávají v anonymitě.

Podle bývalého poradce někdejšího prezidenta Václava Klause Pavla Hasenkopfa za anonymní skupinou Čeští elfové stojí tajné služby.

„Čeští elfové jsou podle všeho operací BIS… Dělají to, co by stát sám nesměl. Nebo také organizovanou zločineckou skupinou ve smyslu trestního zákoníku. Nebo obojí, protože většina elfů (tolik jich zase není) asi skutečný účel nezná,“ míní Klausův bývalý poradce Hasenkopf.

Zdroj: snews.com