Skupina tří vlivných senátorů odcestovala do Kyjeva a setkala se s prezidentem Volodymyrem Zelenským. (Foto: Twitter)

V doprovodu country zpěváka Brada Paisleyho vyzvali zákonodárci k porážce ruského prezidenta Vladimira Putina a přislíbili Ukrajině další zbraně.

Tři senátoři, Joe Manchin (D-WV), Lisa Murkowski (R-AK) a Mark Kelly (D-AZ), se se Zelenským setkali ve středu. V tiskovém prohlášení své kanceláře Manchin vyzval k porážce Putina, aniž by jasně uvedl, co to znamená. „Po této návštěvě jsem ještě více přesvědčen, že porážka Vladimira Putina a ukončení jeho bezohledné války proti ukrajinskému lidu musí zůstat naší nejvyšší prioritou,“ uvedl.

Senátorka Murkowski prohlásila, že ji návštěva inspirovala k hlasování o vyslání další vojenské pomoci Ukrajině. Senátorka vysvětlila: „Když se vracím domů, jsem více než kdy jindy vděčná za požehnání naší americké demokracie a více než kdy jindy jsem odhodlána zajistit, aby Kongres poskytl pomoc, kterou Ukrajina potřebuje.“

Kelly ve svém prohlášení zopakoval slova obou svých kolegů. „V zájmu demokracie, svobody a našich životně důležitých národních bezpečnostních zájmů musí Putin tuto válku prohrát,“ řekl.

„Musíme udělat více, a až se vrátím do Senátu, budu pokračovat ve spolupráci se svými kolegy a našimi vojenskými představiteli, abychom Ukrajině poskytli zbraně a podporu, které potřebuje k vítězství.“

Zelenskij požádal americké zákonodárce, aby zrušili omezení na zbraně, které dodává, uvádí se v prohlášení jeho kanceláře. Ukrajinský prezident naléhá na země NATO, aby Kyjevu poskytly válečná letadla západní výroby. Prezident Joe Biden zatím výzvám k vyslání letounů F-16 na Ukrajinu odolával.

Dánsko se pokouší vytvořit koalici, jejímž cílem je, aby více zemí předalo Ukrajině stíhačky. Washington a Londýn začaly cvičit ukrajinské piloty na západních bojových letounech.

Propaganda?…

Zelensky, Murkowski a Kelly konflikt na Ukrajině rámují jako válku za demokracii. Od ruské invaze však Zelenskyj znárodnil média a postavil svou opozici mimo zákon. Kyjev navíc vede kulturní válku proti větvi pravoslavných křesťanů, která je podle něj příliš blízká Moskvě.

Zdroj: libertarianinstitute.org